Bosch Termosifon Bağlantısı İçin Servis Duvara Seramik İstemesi

Ahmet Ahmet18 Ağustos 15:30

15.8.2020 tarihinde Bosch marka termosifon bağlantısı için servis çağırdık. İzmir Seferihisar ilçesinde, servis duvarda seramik olmadığı için montajı yapmayız dedi. Termosifon dübellerini seramik daha iyi tutuyormuş. Böyle bir yaklaşım tarzı olamaz seramik hiçbir zaman taşıyıcı değildir ve seramiğe hiçbir zaman zorunlu olmadıkça dübel atılmaz ancak arkadaşlara anlatamadık bağlantımız yapılmadı. 

Keşke satarken de duvarınızda seramik var mı diye sorsalar. Ayrıca apartmanda 6 adet aynı duvarda 65 litre termosifon bağlantısı var. Hiçbir marka böyle bir şey istemezken Bosch güya kendini akıllı sanıyor. Seramik yerine kimyasal dübelle montajlarını yapsalar kimseyi zor durumda bırakmazlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bosch Logo Bosch 18 Ağustos 16:17

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler