09 Haziran 2018
#10539916

Bosch Silence Plus Bulaşık Makinesi Suyu Isıtmıyor

7 yıl önce almış olduğumuz bulaşık makinesi sıcak suyu işitmiyor ve e09 hatasına geçiyor. Yetkili servisi aradığımda servis ücretinin 50 TL olduğu gelip bakmadan bir şey söylemeyeceklerini belirtiler. Farklı ustaya hata kodunu sorduğumda bu hatanın kronik olduğu ana kart ve/veya rezidansın değişmesi gerektiğini söyledi. Fiyat olarak da 500-600 TL civarında olduğu söylendi. Evlenirken tüm beyaz eşya ürünleri Bosch kalitesinden taviz vermez diye tercih etmiştim. Maalesef satış sonrası servis hizmetinde aynı kaliteyi göremedim. İnternette yer alan diğer şikayetlerde olduğu gibi mevcut sorun e09 hatası kronik ise Bosch tarafından çözüm bekliyorum. İlgi ve alaka gösterilmezse de 600 TL tamir masrafı ödemektense bayram sonrası yeni bir makineye 1100 TL vermek daha mantıklı.

İsa İsa 5.703 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İsa12 Haziran 2018

    Yedek parça fiyatları çok yüksek benim için markanız artık Boş

  • İsa11 Haziran 2018

    Bosch Bulaşık makinesi (sms53m48tr/01) sıcak suyu ısıtmıyor ve E09 hatası vererek yıkama işlemini yarıda bırakıyordu. Müşteri hizmetleri tarafıma ulaşıp yetkili servisle yerinde çözüm sağlamanın en doğrusu olduğunu belirtiler. Bosch yetkili servisine 50 TL servis ücreti arıza tespiti yaptırdım. Fakat yapılan tespitte cihazın ısıtma pompası ve rezidans değişmesi gerektiği 395- tl ücretinin olduğu bildirilmiştir. Sonuç bu tip bulaşık makinasinde kronikleşen E09 hatası nedeniyle talep edilen 395 TL (bir yıl parça garantisi) sıfır bulaşık makinelerin yanında çok aşırı yüksek. Parça ithal Almanya'dan geliyor ve fiyat tekellerinde sanırım. Böyle bir servis hizmeti anlayışını kesinlikle kabul etmiyorum. Ürün aldığım Bosch firmasından sömürü mantığı değil tüketici olarak çözüm beklemek en doğal hakkım. Firmanın ürününe sahip çıkmasını bekliyorum ve işlem neticesini burada paylaşacağım.

  • Bosch Temsilcisi09 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları