27 Temmuz 2018
#10714146

Bosch Silence Plus Bulaşık Makinesi Arızası!

Bosch silence Plus marka bulaşık makinesi aldığımız tarihten itibaren sıkıntı vermeye başladı. Bulaşıklarım içinden sürekli pis çıkıyordu. Servis yetkilileri geldiğinde bu modeldeki üründe hata olduğunu pervanenin yavaş döndüğünü bu yüzden pis çıktığını söyleyip bir parça takip gittiler ancak makine bir türlü temiz yıkamıyordu. Merkezden gelen servis yetkilisi bulaşık selesinin köşelerine çay bardağı gibi ağzı küçük şeyleri koymamam gerektiğini söyledi sebebi ise Bosch Alman markası olduğu için onlarda da çay kültürü olmadığı için selenin köşelerine gelen yerlere çay bardağı koyduğumda içine su temas etmeyeceğini söyledi.


Sonrasında bulaşık deterjan gözü sıvı deterjanı akıtıyordu o değişti. Tablet kullanalım dedik tableti selenin ön tarafına atıyor şişip kalıyordu. Geldiler onun için bir parça taktılar en son 2 gün önce e15 hatası verdi. Geldiler yine bir parça taktılar. Anlayacağınız 5 yıl içinde 5 parça takıldı servis kayıtlarından çıkıyor ve hala temiz yıkamıyor sırf bu yüzden 70 derecede 1 saat 40 dakikadan az çalıştıramıyorum. Garanti süresini 7 yıl yapmıştık Allah'tan çünkü 5. yılımız ve 5 parça değişiklik yaptılar. Başka bir firma olsaydı şimdiye kadar bu kadar parça takılmış demek ki makine hatası var diye kabul edip değişiklik yaparlardı ancak Bosch bize en az 7 parça değiştirildiğinde ürün değişimi yapacağını söylüyor el insaf aldığım ürün 5 yıl önce 1000 TL ve silence modeldi şu an o ürünün birçok parçası değişti ve artık sessiz çalışmıyor.

Filiz Filiz 2.769 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Filiz27 Temmuz 2018

    Bosch la ilgili anasayfada ki şikayet sayısına bakılırsa nasıl ürün satıldığı belli müşteri memnuniyeti %40 ve buraya şikayet yazan insanlar interneti kullanabilen kişiler yaşlı teyzeler amcalar vs... Onlar buralarda şikayet edemiyorlar yazık kendilerince halletmeye çalışıyorlar. Benim çevreme de tavsiyem uzak durun yerli malı gibisi yok.

  • Bosch Temsilcisi27 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları