08 Kasım
#12929299

Bosch Servisinin Montaj Hatasını Ben Ödedim

2019 Temmuz ayında Bosch 18000 BTU luk klima aldım. Evime yetkili servis tarafından montajı yapıldı. Kasım ayına kadar hiç kullanmadım. Havaların soğuması nedeniyle sıcak konumda çalıştırmak istediğimde sıcak üflemediğini fark etmem üzerine müşteri hizmetlerini aradım. Temmuz ayında gelen aynı yetkili servis farklı elemanlarla geldi ve sıva altı bakır borudaki delik nedeniyle tüm gazın boşalmış olduğunu, bunun garanti kapsamında olmadığını, işçilik+gaz dolumu olarak toplam 500 TL talep ettiler. Ben tekrar müşteri hizmetlerini arayarak temmuz ayında montaj yapan kişinin tesisatı kaçak var mı diye kontrol etmeden montaj yapması nedeniyle böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımı söyledim.


Dönüş yapacağız diyerek 3 gün kadar kısa bir süre sonra bana döndüler ve servisin 200 TL iskonto yapacağını kabul edip etmediğimi sordular, ben de mecburen kabul ettim, servis geldi, tamirat sonrası servise giderek 300 TL ödedim ve faturasını aldım. Temmuz ayında montaj yapan kişinin de işten çıkarıldığını öğrendim. Bu zararımla ilgili gerek Tüketici Hakem Heyeti gerek adli merciler olmak üzere müracaatımı yapacağım. Rakamı tam hatırlamıyorum yaklaşık 9000 TL ödeyerek iki adet klima satın aldım. Evimdeki tüm elektrikli aletler Bosch markadır.


Bosch müşteri hizmetlerinden yapılan ilk montajdaki hatadan dolayı özür dilenerek ücretsiz olarak gerekli işlemi yapmalarını beklerdim. Böyle kurumsal bir firmaya bunu yakıştıramadım. Müşteri hizmetleri resmen benimle tamir parası pazarlığı yaptı. Kendi elemanlarının hatası yüzünden hem cihazımı kullanamadım hem de para ödemek zorunda bırakıldım. Bundan sonra bu markadan uzak duracağım. Derdim 300 TL kesinlikle değildir. Bosch TV reklamlarında "insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. Robert Bosch" diyordu ancak bu sloganın Almanya'da geçerli olduğunu geç de olsa anladım.

Murat Murat 1.698 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat11 Kasım

    Şikayetimden kısa bir süre sonra müşteri hizmetleri dönüş yaptığı için teşekkür ederim ancak yine çok saçma bir gerekçeyle talebimin kabul edilmediğini söylediler ve hatasını kabul etmeyen servisin ağzıyla konuştular. Montajdan 1 hafta sonra ben cihazımın sağlıklı çalışmadığını söyleseymişim servis işlemi ücretsiz yapacakmış, üç ay sonra söylediğim için ücret almış, bunu kime söyleseniz güler. Ben müşteri olarak temmuz ayında klimayı satın aldığımı ve montaj yaptırdığımı, ağustos ayının sonunda eve taşındığımı, bu durumda zaten bir haftanın geçmiş olduğunu söylememe rağmen sözüme itibar edilmedi, cihazımı üç ay sonra çalıştırmak benim suçum değil, yetkili servisinizle bu konuyu çözüme bağlayıp hiç kimse üzülmeden bir çözüm bulunabilirdi. Bu evin sıva altı tesisatlarını da önceki marka Bosch olduğu için yine aynı servis yapmış ve benden önce oturan kişide de aynı sorun olduğunu söylememe rağmen hatalarını kabul etmediler. Ben yetkili servisle tartışmak zorunda değilim, servis montaj yapan elemanının hatasını kabul etmedi, müşteri hizmetleri de aracılık yapamadı, olay bundan ibaret. Bundan sonra da sizden bir şey beklemiyorum, para iadesi de istemiyorum, tek ricam bunların müşterilere yaşatıldığının firma yetkililerince bilinmesi. Oturmuş olduğum Manisa'daki Bosch fabrikasının yetkililerine de kendileriyle karşılaştığımda bunları anlatacağım.

  • Bosch Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları