19 Şubat
Yorum Yap
#11611713

Bosch Servisi Montajı Yapıp Belgeyi Vermeden Gitti!

23.12.2018'de satın almış olduğum pke611d17e model Bosch elektrikli ocak ve sms46j100t model Bosch bulaşık makinesinin montajlarını yapmak üzere gelen Bosch servisi senelerdir oturduğum Ataköy 2. kısımdaki evimdeki (bu kısımdaki tüm evlerde mevcut olan) toprak hatlı prizi uygun görmeyip tekrar yaptırmamı istedi. Ben de elektrikçiye yaptırıp tekrar Bosch servisini çağırdım. Gelen yetkili bu sefer de bunun uygun olmadığını, apartmandan toprak hattını çekmek gerektiğini yoksa prosedür gereği bağlantıyı yapacağını fakat Ocağın Garanti Belgesini vermeyeceğini söyledi. Montajı yapıp belgeyi vermeden gitti.


30 sene aynı evde aynı şekilde Bosch cihazlarını kullandım, hiçbir sorun yaşamadım. Bu sebepten dolayı Bosch firmasından şikayetçiyim. Bosch yetkili satıcısı Ocak satışı öncesi teknik açıdan duvarla ocak arası 5 cm. Olup olmadığını soruyor ama prizin toprak hatlı olup olmadığını sormuyor. Yeni almış olduğum ocağın Garanti Belgesinin verilmesini ve boşuna elektrikçiye yaptırmış olduğum elektrik tesisatı bedelinin Bosch firması tarafından şahsıma ödenmesini istiyorum. Gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Sevtap Sevtap 1.566 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi19 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları