26 Temmuz 2018
#10712318

Bosch Servis Desteği Sıkıntısı!

Bosch b1zmı18905 model klima sahibiyim. 2-3 hafta kadar evvel klimanın sağ tarafının aşağıya çöktüğünü fark ettim ve hemen Bosch müşteri hizmetlerini arayarak servis talep ettim. Hatta klimayı aldıktan 1 yıl sonra başlayan kötü koku sorunu ile ilgili de yardımcı olmalarını istedim, keza 1-2 defa çağırdığım ve bakım yaptırdığım Bosch yetkili servisleri o koku sorununu çözememişlerdi. Sırf bu yüzden sürekli olarak kullanmıyordum. Servis geldi fotoğrafladı ve arka-dış ünitenin nasıl olduysa kırıldığını, hatta parçalandığını fark etti ve değişmesi gerektiğini belirtti. Fabrika ile iletişime geçtiler ve 300 TL karşılığında değişimin mümkün olduğunu söylediler. 300 TL'ye dahil olarak kötü koku meselesini çözmeleri konusunda da anlaştık.


Bugün (26.07.2018) servis klimayı atölyeye götürmek ve parçayı değiştirmek için evime geldi. İşte esas olay burada başlıyor; klimayı sökerlerken klimanın sağlam olan ön-dış ünitesi de (plastik parçaları) paramparça olmaya başladı. Yerlere bir sürü plastik parça saçıldı. İşlemi gerçekleştiren arkadaş hayatında ilk kez böyle bir şey gördüğünü ve bunu raporlaması gerektiğini söyledi. Bende bu üründe değişecek olan yeni parçanın da aynı kalitede olmasından çekindiğim için fabrikasyon hata olduğunu belirttim ve ürün değişimi istediğimi söyledim. Klimayı götürdüler ve yaklaşık yarım saat sonra geri dönüş yapıp, firmanın ürün değişimi yapamadığını, plastik parçalardaki çürümenin ortamdaki ısı değişkenlerine bağlı olduğunu ve ürün değişimi yerine ön-dış ünitede oluşan yeni kırıkları yapıştırabileceklerini ve arka-dış ünite için istenilen ücretin 300 yerine 150 TL'ye düşürülebileceğini söylediler. Arkadaşlar yanlış okumadınız! Servisin elinde, cihaz sökülürken oluşan "yeni kırıkları" yapıştıralım diyen bir firmadan bahsediyorum! Ortamdaki ısı değişkenleri 20 yılı aşkın süredir tarihi eser olarak adlandırabileceğim komşumuzun klimasına işlemiyor ancak Bosch'un toplamda 4-5 yaz sezonu kullandığım 7,5 yıllık klimasına işliyor, enteresan! Evimize ilk Bosch alındığında ben herhalde 5-6 yaşlarındaydım ve şu an 33 yaşındayım arkadaşlar.


Bunca zamandır Bosch ürünlerini kullanıyorum ve bundan sonra da kullanmaya devam etmek istiyorum. Bosch genel merkezi ile irtibata geçtim, gayet saygılı bir beyefendi konuyla ilgili teknik servisten bilgi alacaklarını ve bana geri dönüş yapacaklarını söylediler. Ancak geçmişte yaşadığım kötü deneyimler yüzünden sürecin hızlanması adına buradan da şikayet oluşturmayı uygun buldum.

Ahmet Ahmet 2.247 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet'in Teşekkür Mesajı01 Eylül 2018

    Bosch genel müdürlük çalışanlarından Aylin hanıma ve beraberindeki diğer çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim. Her ne kadar süreç benim açımdan oldukça uzun bir zaman dilimi almış olsa da sonuçtan memnunum. Şikayette bulunduğum ürünümün birebir aynısı sıfır olarak tarafıma teslim edildi ve ödediğim rakam ürünün sıfır olduğu ve garantisinin de aynı şekilde sıfırdan başladığı göz önünde bulundurulursa tatmin edici. Keşke dış ünite plastik kalitesi konusunda aynı şeyi söyleyebilseydim ancak eski ürünümden herhangi bir farkını göremediğimi üzülerek belirtmem gerekiyor. Ayrıca Bosch teknik servisi olarak hizmet veren Kerem bey'e ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. Gerek beyefendi kişiliği, gerek müşteri ile iletişimi ve gerekse teknik becerisi ile diğer firmalar açısından örnek teşkil etmesi gereken bir arkadaş. Önceki şikayet metnimde belirttiğim üzere çocukluğumdan bu yana Bosch ürünlerini kullanıyoruz ve bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür eder, çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  • Ahmet13 Ağustos 2018

    Arkadaşlar en son genel merkezden Aylin hanım tarafından arandım ve ücretli değişim konusunda kendisiyle görüştük. Sundukları ücretli değişim farkı karşısında kendi verebileceğim maksimum rakamı kendilerine ilettim. Ertesi gün klimanın dış ünite fanını (dış motor) fotoğraflamak için servisten geldiler ancak sonrasında ne bir bilgi verildi, ne de müşteri hizmetlerini arayıp tekrar tekrar açtırdığım kayıtlar için geri dönüş yapıldı. En son görüşmemizin ardından neredeyse 2 hafta geçti! Eğer değişim yapılmayacak ise bilgisini verin ki, bende hakkımı Tüketici Mahkemesinde arayayım. Tek istediğim net bir cevap!

  • Bosch Temsilcisi26 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları