21 Haziran
#12150047

Bosch Merkez Ve Bayi Anlaşmazlığı

Kılıçkaya isimli Bosch bayisinden satın aldığımız buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini 18.05.19'da teslim aldık. Zaten ilk problem burada başladı, eve teslim denilen ürünleri getiren PTT Kargo çalışanları, nişanlıma ürünleri eve çıkaramayacaklarını söylemişler. Apartmanın önünde bırakacaklarını söylemişler. Daha sonra da nişanlım tek başına olduğu için yardımcı olup eve taşımışlar. 21.05.19'da ürünlerin kurulumu için Bosch'un servis elemanı geldi. Tüm ürünleri kutusundan çıkarıp herhangi bir hasar tespiti yapmadan kurulumlarını yapmaya başladı. Buzdolabı ve çamaşır makinesinde herhangi bir jelatin kaplı değildi, yüzeyleri net bir şekilde görebildik. Fakat bulaşık makinesinin ön kapağında sarı bir jelatin kaplıydı. Kurulumu tamamladıktan sonra servis elemanı jelatini söktü ve kapakta vuruk olduğunu tespit ettik. Sorunu gösterince satın aldığımız bayiyi aramamızı söyledi. Bayi ile görüştüğümüzde de kurulum yapıldıysa biz bir şey yapamayız, merkez ile görüşün yanıtı aldık.


Hemen merkezi arayıp şikayetimizi ilettik. Akşam kuruluma gelen yetkili servis elemanı bize ulaştı ve ön kapağın değişeceğini söyledi. Devam eden birkaç gün içinde Bosch merkezden aradılar ve bayi ile görüşmemiz gerektiğini söylediler. Bayi ile Bosch genel merkezi arasında her defasında farklı bahaneler ile bizi oyaladılar. Hatta Bosch merkezden arayıp ürünler zaten PTT Kargo ile değil Horoz Lojistik ile gelmeliydi biz bir şey yapamayız dediler. Biz de bunun bizim sorunumuz olmadığını ve Bosch'un bayisi ile çözmesi gereken bir sorun olduğunu söyledik. Bayi kanadında da sürekli bayi müdürü ile görüşeceğiz bugün gelecek, yarın gelecek diye oyalandık. Bayiye her defasında biz ulaşmak zorunda kaldık, hiçbir durumda arayıp bilgi vermediler. Dün akşam da ulaştığımızda bayi müdürünün 420 TL'lik kapağı onaylama yetkisinin olmadığını o yüzden bayi olarak bir şey yapamayacaklarını söylediler. Şimdi de Bosch'tan aradılar ve sorunu çözemeyeceklerini söylediler. Bayi de aynı şekilde bunu söyledi. İstersek kapağı 420 TL'ye değiştirebileceğimizi söylediler. Kurulum sırasında ürünün jelatininin kaplı olduğunun ispat olduğu fotoğrafı ekte paylaşıyorum. Keşke kurucunuz Robert Bosch'un "insanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim. " sözüne sadık kalabilseydiniz. Artık hakkımızı Tüketici Hakları mahkemesinde arayacağız. Bosch bayisi Kılıçkaya ve Bosch firmasından şikayetçiyiz.

Salih Salih 6.293 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi21 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları