12 Kasım 2018
#11140850

Bosch Markasının İlgisizliği Ve Çözümsüzlüğü!

Haziran 2018 tarihinde evimize eşim Hatay Antakya bayisinden ankastre fırın ve aspiratör aldı. Aspiratörün yerine uymayacağı teknik servis tarafından bildirilince ve daha güçlü bir şey alınmalı tavsiyesi yapılınca cam dizayn ankastre davlumbaz ile üste para vererek aspiratörü değiştirdi. Ancak teknik servis davlumbazın da buraya uymayacağını rapor etti.


Kiracı olduğumuz için mutfağa müdahalede bulundurmadık. 1500 TL'lik davlumbaz elimizde kaldı kurulmadan ve garanti başlamadan.


Biraz ihmalkarlık yaparak 5 ay sonra davlumbazı beyaz eşya (buzdolabı-çamaşır makinesi, bulaşık mak. Vb...) ile değiştirmek istedik. Bayi çözüm bulmak ister gibi yaptı ama talebi kabul etmedi.


Genel merkezde değişimi kabul etmedi. Talebimizi süre geçtiği için reddetmediler. Alınan mal değiştirilmez diyerek reddettiler. Sıfır ürün. Geri alınırsa başkasına satılamaz mis, öyle diyorlar. Ayrıca bana markanın imajından bahsediyorlar. İmajı korumak buysa diyeceğim yok.

Ali Ali 5.158 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali'nin Teşekkür Mesajı28 Aralık 2018

    Genel merkez ilgilendi ve sorunum çözdü teşekkür ederim

  • Bosch Temsilcisi13 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları