11 Haziran
#12096163

Bosch Marka Çamaşır Makinesi Hasarlı Çıktı!

İnternet üzerinden Bosch marka çamaşır makinesi aldım. UPS Türkiye ile teslim edildi. 2 saat sonra kurulum için servis geldi ve ambalajı açınca ürünün hasarlı olduğu (muhtemelen düşürülmüş!) görüldü. Araya bayram tatili de girdi. 15 gündür çamaşır makinemiz yok, çağrı merkezini 3 kez aradım. Geri dönüş yapılacağı söylendi ancak kimse aramadı. Rapor kaç haftada çıkıyor merak ediyorum. Bir daha da Bosch marka ürün almam. Her tanıdığıma da bu mağduriyetimi iletip, almamalarını söyleyeceğim.

Halit Halit 1.457 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halit11 Haziran

    2 dün ve bugün 3 kez aradım çağrı merkezini, geri dönüş yapılacağı söylendi. Ama arayan olmadı. Böylesine basit bir probleme bu kadar sürede çözüm üretilememesi, böyle bir marka için garip bir durum, Bosch markasına güvenmemem gerektiğini anladım.

  • Bosch Temsilcisi11 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları