15 Mayıs 2018
#10441617

Bosch Marka Buzdolabım Bozuk Tamir İçin Bekletiyor

13.10.2017 tarihinde Bosch marka buzdolabı aldım. Buzdolabı bir hafta önce bozuldu. Müşteri hizmetlerini aradığımda buzdolabının çok yeni olduğunu değiştiremeyeceğini tamir edilebileceğini söylediler . Bir haftadır hatta on gündür buzdolabım tamir edilmedi . Her gün arıyorum Bosch müşteri hizmetlerini ama ne gelen var ne giden . Bütün her şeyim etim, sütüm, sebzelerim her şeyim bozuldu . Havalar ısındığı için buzdolabı olmadığından bütün her şey mahvoldu. Ne buzdolabını değiştiriyorlar ne de tamir ediyorlar.


Tüketici Hakları'na başvurmayı düşünüyorum faturamla beraber, garantisi olduğu halde değişim bile yapmadılar. Altı aylık bir buzdolabı ne çabuk bozulabilir? Kartı yanmış ve malzeme yokmuş on gündür. Peki benim bu zararımı, bozulan ürünlerimi kim karşılayacak? Ne yapacağımı bilmiyorum. Şikayetçi olmak istiyorum, buzdolabımın garantisi olduğu halde yenisiyle değiştirmeyip beni böyle bekletiyorlar.

Duygu Duygu 857 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi15 Mayıs 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

  • Duygu15 Mayıs 2018

    Her defasında Bosch Müşteri hizmetlerini aradığımda gerekli parçanın temin edilip en kısa sürede tarafıma dönüş yapılacağı söyleniyor ama sonuç yok bir de en iyi diye gidip Bosch markasını tercih ettik keşke hiç almasaydım “26 yıl Arçelik marka buzdolabı kullandım bir kere bozulmadı Bosch marka buzdolabının yedi ayda kartı yanıyorsa üç beş sene için de bilmiyorum neler olur değiştirin bu cihazı “bunu genel müdürlük tarafından arandığımda telefonda ki bayana söylediğim de verdiği cevap “değişim olmaz bir daha bozulursa değişim olabilir cihaz çok yeni “. Anlayamadığım da zaten bu yeni bir cihaz nasıl olur da hemen bozulur demek ki bi problem var ikinci bozulma anını bekleyeceğim ki değişim olsun o sıra da da yine on gün beni mağdur ederler her şeyim çöpe gider yine diyecek bir şey bulamıyorum ayıp gerçekten müşteri memnuniyeti sıfırrr şakın Bosch marka ürün almayın müşterisi değersiz çünkü.

Ziyaretçi Yorumları