11 Temmuz
#12252323

Bosch Kural Kanun Tanımıyor

Antalya Bosch bayisinden buzdolabı aldım. Ertesi gün ekonomik sebepler ve müşteri memnuniyetsizliğinin çokluğu sebebi ile vazgeçtiğimi bildirdim. Pazar günü bugün git yarın gel dediler. Sıcakta 4 ya da 5 sefer elimde çocukla gitmeme rağmen iptal etmediler. Çocuğumun bakıcısı da yok. Her seferinde otobüsle rezil olarak bayiye gittim, sözlerinde durmadılar. Buzdolabını teslim etmediler zaten. Antalya sıcağında bozuk buzdolabına beni mahkum ettiler. Başka markalar kullanılmış ürünleri geri alırken Bosch teslim etmediği ürünü geri bile almıyor. Mahkeme yolu ile geri almaya çalışacağım paramı.

Behice Behice 1.412 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Behice17 Temmuz

    Merhaba aynı gün üç defa aradınız, faturam istendi bilgiler için ama daha sonra hiçbir haber çıkmadı sürecin hangi aşamada olduğu konusunda bilgi verirmisiniz? Yoksa daha önce Bosch'un kendi sitesine 2 defa yaptığım başvurduğumda ki gibi bir defa arayıp daha sonra işin peşini bırakıyormusunuz?

  • Bosch Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları