Bosch Kgn56Vw30N Buzdolabı Yüzünden Bunalıma Girdim

Musa Musa05 Ocak 22:58

Bosch Kgn56vw30n serisi buzdolabını yaklaşık 4 yıl önce aldım keşke almasaydım. 4 yıl önce piyasanın en pahalı dolaplarından biriydi diyebilirim. 1 yıl sonra hemen hemen her gün dolabın alarm sesi ile uyanmaya başladık.

Servisi arayıp bildirdiğimizde fişini çekin 3 saat sonra takın diyerek garanti süresi dolana kadar bizi böyle böyle oyaladılar sonra malum garantisi doldu ve alarm süresi dolmadı halen alarm sesine sinir olduğumuz bu dolapla yaşıyoruz 2 güne 3 güne bir alarm çalıyor fişini çekiyoruz 2 saat 3 saat sonra takıyoruz çalışıyor en geç 2 gün sonra yine aynı dejavu en sonunda kaldırıp balkondan atacağım bunu olup bitecek.

Bunu buraya yazmamdaki tek sebep şu Bosch diye markasına güvenmeyin aldığınız ürünlerin arkadaşlar bir dünya para ödeyip alıyorsunuz sorunu ne servisi ne aldığınız firma ne de müşteri hizmetleri çözebiliyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Musa 08 Ocak 14:43

Şikayeti yazdıktan 1gun sonra genel merkezden arandım ücretsiz servis gönderdiler gelip gerekli kontrolleri yaptılar gelen arkadaş çok ilgiliydi dolapta her zamanki gibi hiçbir sorun olmadığını ama takip edeceklerini söylediler bu ilgi bile yetti teşekkürler

Bosch Logo Bosch 06 Ocak 08:50

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler