03 Ağustos 2018
#10743294

Bosch Kendi Hatasını Kabul Etmiyor

Yetkili Bosch mağazasına, 18 metrekare, batı cepheli cam balkon alan için klima almak istediğimi belirttim ve 12.000 BTU yeterli olur diyerek satışını yaptılar. Yetkili servis tarafından montajı yapılmadan da güneş alacağı için yetersiz olabileceği yönünde herhangi bir uyarı yapılmadan montajı yapıldı. Sattıkları ürünün performansı balkonun soğutmaya yetmediği için 2.000 liraya almış olduğum ürün duvarda çerçeve vazifesi görüyor. Müşteri hizmetlerine yapmış olduğum talebim (ücret farkını vererek 18.000 lik ürüne geçmek istemem) yarım saat gibi kısa bir sürede üründe fabrikasyon bir hata olmadığı için değişim yapamayacaklarını söyleyerek reddedildi.


Yaşanan bu süreçte tüketici olarak nerede yanlış yaptığımı anlamış değilim. "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" mottosunun boş bir laftan öte olmadığını Bosch Türkiye ailesi olarak ispatlamış bulunmaktalar.


Şikayetin altına otomatik bir cevap ile dönüş yapacaklarını bilsem de bu platformdan da insanlara ulaşarak yaşatılan mağduriyeti anlatmak istedim. Ayrıca sürecin bundan sonrası için de Bosch global ile iletişime geçeceğimi ve diğer tüm sosyal medya araçları ile durumu paylaşacağımı bilmelerini isterim.

Cihan Cihan 1.579 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi03 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları