10 Ağustos
#12420223

Bosch Kendi Hatasını Bizden Biliyor

Bosch çamaşır makinesini ek garanti bedelini ödeyerek 7 yıl garantili olarak 2 yıl önce aldım. E18 diye bir hata verdi kullanma kılavuzundan kontrol ettiğimde su pompası tıkanmış ondan kaynaklanıyormuş. Pompa kısmını açmaya çalıştım ancak açılmadı. Müşteri temsilcisini aradım o pompa kısmının düzenli olarak temizlenmesi gerekiyormuş. Bu bizim hatamızmış. Bundan dolayı servis ücretli olarak gelebilirmiş. Ben böyle bir şey görmedim. Madem böyle bir durum var neden teknisyenleriniz kuruluma geldiklerinde bunun temizlenmesi gerektiğinin bilgisini vermediler. Neden bunun mağdurları biz oluyoruz? Ve internetten araştırdım herkes aynı durumla karşılaşmış. 1 kişi yapsa kendi hatanız diyebilirsiniz. Ama bunca insan aynı anda aynı hatayı yapamaz. İnternette herkesten servis ücreti talep edilmiş. Bakalım bizim servisimiz Perşembe günü gelecek ve ne karar verecekler çok merak ediyorum. Ama ne olursa olsun bu kadar büyük bir firmanın 65 TL'lik servis ücretini Haksız yere insanlardan talep edebiliyo olması gerçekten üzücü.

Küßra Küßra 648 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Küßra10 Ağustos

    Yaklaşık olarak 35 dakika önce yazmış olduğum şikayet için firma tarafından doğrudan şahsımla iletişime geçildi. Ve şikayetim dinlendi, çözüme kavuştuk. Bu kadar kısa süre de şikayetim ile ilgilenildiği için firma yetkililerine teşekkür ederim.

  • Bosch Temsilcisi10 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları