18 Mart
Yorum Yap
#11732514

Bosch Kapıların Yönünü Değiştirmek İçin Ücret İstiyor!

Sayın yetkili; yaklaşık bir ay sonra düğünümüz var. Evimizin beyaz eşyalarını Bosch’dan aldık. Aldığımız şube de ki satıcıdan, ilgi ve alakalarından, bize karşı yaklaşımlarından çok memnun kaldık. Fakat 1 hafta önce evimize eşyalarımız geldi. Teslimatı yapan arkadaşlar çok saygısızca (ev yeni, eşya yeni ve yeni evli çift olduklarını da bildikleri için) eşyalar kapıdan girmiyor ne yapabiliriz diye direkt para istememişler ama resmen zarf attılar. Sonrasında hatta babam, ben sizin geçtiğiniz yollardan çok geçtim o eşyalar eve girer dedikten sonra eşyaları teker teker yerleştirdiler. Bir de, eşyalar geldiğinde ben evde yoktum.


Sonradan geldiğim de buzdolabının kapısı mutfak kapısına vurduğu için kapılarının yönünü değiştirmek istedik ve bugün saat 12:50'de müşteri hizmetlerini aradım. Görüştüğüm bayan, çok saygısız bir şekilde ve benimle iddialaşarak beni rahatsız edecek şekilde konuştu. Konuşmamız şu şekilde gelişti. Ben aramadan önce de farklı takip firmalarınızdan araştırarak ve internetten de araştırarak dolgun bilgi ile konuşma yaptım. Dolabın kapağını değiştirmek için randevu almak istediğimde ücretli olduğunu söylediler. Oysa örneğin V*** firmasında ürün eve geldikten sonra 1 ay içerisinde yardımcı olabileceğini öğrendim ama Bosch'da asla yardımcı olmak yok hatta müşteri temsilcisi oldukça saygısız bir şekilde konuşarak rahatsız etti. Biz V*** değiliz.


Ona bakarsanız V***'de de ilk kurulumda para isterler falan bu tür cümleler kurarak konuşmayı çok çirkinleştirir. Ben hayatımda böyle konuşma şekli görmedim. Daha ürünleri kullanmaya başlamadan pişman oldum. Biz annemlerin evine V***'den aldık. Asla ne bir sorun yaşadık. Ne de bir sıkıntı. Her aramamızda da yardımcı oldular. Kurumsal firma, kendini geliştirmiş bir kurum olarak bildirdik Bosch'u ama maalesef yanılmışım.

Merve Merve 1.081 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi19 Mart

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları