sta-4-hoverİyi Çözüm

Bosch Işık Arıza Sorunu

Mert Mert 2 hafta önce

Bosch Relaxx'x ProSilence elektrik süpürgemiz de sürekli kırmızı uyarı ışığı yanmaya başladı. İlk açınca 1-2 dakika çalışıp ardından uyarı ışığı yanıp cihaz çekmemeye başlıyor. Filtre tıkalı olduğu için bu uyarıyı veriyor diye filtreyi iyice temizledim ama nafile. Cihazı kontrol amaçlı filtresiz çalıştırdığımda ise aynı durum söz konusu ki bu durumda tüm hava yoku açık tıkalı bir şey olmaması lazım. Filtre ile ilgili bir sensör olsa takılı mı değil mi anlar çalışmaz. Servisinde yeni filtre takıp 400-500 TL fiyat istediğini öğrendim. Yeni filtre çözer mi çözmez mi meçhul. Filtre değişip çalışmazsa ne olacak. Her şeyi geçtim de böyle bir markanın pahalı bir ürünü nasıl böyle kronik bir soruna sahip olur. Kötü bir cihaz almıştım 75 TL'ye 7 yıldır sorunsuz çalışıyor. Bosch aldık elde kaldı.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Bosch Logo Bosch 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mert 1 hafta önce  

    Firma şikayetimi yazdıktan kısa bir süre sonra iletişime geçti ve haftanın ilk günü servis yönlendirdiler. Tahmin edildiği gibi filtre iflas etmiş. filtre değişimini hemen yaptılar, tabiki ücreti karşılığında buda çok doğal, sorun şuan çözüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler