02 Ocak
Yorum Yap
#11386373

Bosch Home Professional Çamaşır Makinesinde Oluşan Arıza!

2013 Mayıs ayında zamanının pahalı makinelerinden Bosch Home Professional çamaşır makinesi aldım, ancak kurulum esnasında evde olmadığım ve bana söylenmediği için Garanti uzatımı yapmadım, makineden geçen ay sıkma esnasında sesler gelmeye başlayınca servisi aradım.


31/12/2018 tarihinde gelen servis makinenin tamburunun ve amortismanlarının değişmesi gerektiğini belirtip 1200 TL masrafı var dedi, bende kendisine 5 senede bu makine nasıl bozulur deyince, hatalı kullanım olabilir birazda şans dedi, ben bunun mantığını anlamadım açıkçası, piyasadaki en kalitesiz ürünler bile 5 sene çalışır zaten neden 3 katı fiyata Bosch alalım ki?


Daha uzun süre sorunsuz kullanmak için değil mi? Nasıl olur da bu makinenin en önemli parçaları 5 senede bozulur bir bana izah edebilir mi?


Ayrıca makinenin parçalarının yabancı marka araba parçası kadar pahalı olmasının mantığı nedir? Bu fiyata çok rahat çamaşır makinesi alırsınız. Makinenin 2 parçası 1200 TL ise kendisinin 30.000 TL olması lazım.


Bosch müşteri hizmetlerine yazdım, acil olarak çözülmezse Tüketici Hakem Heyeti'ne, orada da çözülmezse mahkemeye gideceğim, enayi yerine konmak zorum gidiyor artık.

Sinan Sinan 1.550 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi02 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları