Bosch Giderilemeyen Teknik Problem!

Bilge Bilge1 yıl önce

KGN56VW30N/14 model buzdolabı kullanmaktayım. Ürünüm 4 Ağustos 2017 günü kuruldu. 22 Aralık 2017 günü cihazın üst bölümü soğutmayı tamamen kesti. 24 Aralık 2017 günü servis geldi ve cihazın fanında buzlanma olduğunu söyledi. Fön makinesiyle buzu çözdü ve cihaz yeniden çalışır duruma geldi. Üründe parça değişimi olmadığı için garanti dışı diye giriş yaptığını söyledi ve bilgilendirme fişi vermedi. Bu durum servis kayıtlarına da geçmedi. 24 Haziran 2018 cihazım yine aynı hatayı verdi. Yine servis çağırdık. Yine aynı yoldan sorun geçici olarak çözüldü. Fakat ben bu sorunla uğraşmak istemiyorum cihazın aynı sorunu yapacağı aşikar 6 ayda bir cihaz hata veriyor. 444633 numarayla görüştüm cihazın yenisiyle değişimini istedim fakat problemin teknik bir sorun olmadığından değişim mümkün değil deyip kapattılar. Bu buzdolabının ne zaman arıza vereceği belli değil. Ben evde yokken arıza verince zararı kim tazmin edecek? Telefonla arayıp randevu aldığım 444633 numara üstelik bizi aralık ayında hiç aramamışsınız diye bir iddiada bulundular. Ben sizi aramasam servis evime nasıl gelecek? Bunun delillerini de çıkardım arama kayıtlarını. Bu ürün besbelliki ayıplı ve de değişmesi kesinlikle gerekmektedir. Fan buzlanacak sürekli servis mi çağıracağım? Fan buzlanması nasıl teknik bir hata olmaz. Üst kattakinin buzdolabı aynı marka model çalışıyor bizimki sürekli hata veriyor. Senesi dolmadan ikinci hata. Bununla uğraşamam. Hakem mahkemesine vermeyi düşünüyorum. Sorunum çözülmezse. O zaman markanız zarar görerek sorun çözülmüş olacak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bilge 1 yıl önce

Ürün ikinci arızasında onarıldığını için şimdilik bir şey yapılamazmış. Bir daha aynı sorun olursa değerlendirmeye alınacak.

Bosch Logo Bosch 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler