09 Temmuz 2018
#10643507

Bosch Ek Garanti Hakkında Bilgi Verilmemesi

Bosch firmasından 3 adet ürün aldım. Buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi. Ürünler 2 hafta önce kadar kuruldu. Servis ekstra hiçbir bilgi vermeden gitti. Daha sonrasından ek garanti hizmeti olduğunu duyduk ve yaptırmak için aradık. 1 hafta geçtiğinden indirimli kampanyadan yararlanamayacağımızı, kurulum zamanında bu talebi söyleseymişiz bu indirimden yararlanabileceğimizi söyledi. Fakat bayi dahil kimsenin bu bilgiyi vermediğini söylememize rağmen hiçbir şekilde geri dönüş sağlanmadı. Bosch müşteri temsilcileri ise şikayet üzerine aradıklarında ne teknik servisin ne de bayinin bu tarz bir bilgiyi paylaşma zorunluluğu olmadığını dolayısıyla da hiçbir işlem yapmayacaklarını söyledi. Kısacası bir yetkilinin bu konuda bilgi vermemesinden dolayı ek garanti yaptırmak istediğimde toplamda 140 TL kadar ekstra bir bedel ödemek zorunda kalıyorum.


Konu ile ilgili hiçbir yetkilinin ek garanti hizmetinin ve ilk 7 gün yaptırmanın daha uygun olacağı hakkında hiçbir bilgi vermemesi yüzünden fazla para alacak olmaları yanlış olmakla birlikte, teknik servis söylemişte olabilir söylememişte olabilir diyerek müşteriyi de yalancı konumuna düşürmektedir. Biz müşteri olarak neden bu bilgiden haberdar olup da 7 gün geçirdikten sonra arayıp neden fazla para vermek isteyelim? Bilgimiz olmadığından şu an arayıp bu talebi ilettiğimizi kendilerine hiçbir şekilde anlatamadık.


Bursa Osmangazi teknik servisindeki arkadaşında bilgi vermemiş olabilir, biz arkadaşı uyarırız ama yapacak bir şey yok artık demesi de işin ne kadar boş verilmiş olduğunu göstermektedir. Demek ki hata yapıldığı kabul ediliyor, fakat çözüm konusunda destek sağlanmıyor. Bu konuda ki şikayetimizin çözülmesini umut etmekten başka çare bırakılmayan Bosch yetkilileri umarım dönüş yaparlar.

Mehmet Mehmet 3.159 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet25 Şubat

    İrtibata geçilmedi ve üzerine yatılarak konu kapatıldı. Bosch gibi bir firmanında bu kadar küçük oyunları oynadığını görmek üzüntü verici.

  • Mehmet09 Temmuz 2018

    Firma telefon ile beni arayarak sorunu benden de dinledi. Arayan arkadaşa teşekkür ederim ilgisinden dolayı ama Teknik Servis'in bilgi vermediğini defalarca kez söylememe rağmen ispat edilmediğini, teknik servisin forma tik atıp geçtiğini ama anneme bu konuda hiçbir bilgi vermediğini söyledim. Fakat yinede çözüm olmadı. Şu an artık 3 beyaz eşya içinde ek garanti yaptırmak istesem, bir Teknik Servis çalışanı yüzünden 140 TL fazla ödemekten başka hiçbir seçenek yok. Prosedür ve sistem isimleri adı altında hiçbir düzeltme yapılamayacağı söylenerek daha fazla para vermeye mahkum edildim. Bosch'u kimi zaman sadece ismi için bile alındığı, bu kadar köklü ve büyük firma olunmasına rağmen bu kadar küçük şeylerin geri dönüşü olmadığı gerçeği var ne yazık ki. Teknik servislerinin ilgisiz ve kötü olduğu hakkında onlarca yorum okumamıza rağmen yinede Bosch ürünü alarak, teknik servisin hatalı oluşunu bizlerde görmüş olduk.

  • Bosch Temsilcisi09 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları