10 Ağustos
#12419036

Bosch Derin Dondurucu Ambalajsız Teslim Edildi!

Kurban bayramı için derin dondurucu aldık. Bebeğimiz olduğu için ben gidip bakamadım. Sabah Bosch bayiden dün eşimin aldığı derin dondurucu geldi servis gelip açtı ambalajını da alıp gitmişler daha sonra aradığımızda ambalajı çöpe attıklarını söylediler. Biz iade etmek istediğimizi söylediğimizde bayi ambalajsız almayacağını söyledi.


Bosch bayiden kurulumunu yapmaya geldiklerinde kurulumunu yaptırmadık. İade yapmak istediğimizi söyledik. Bayi aradığımızda ambalajlı alabileceğini söyledi. Ambalaj yok serviste bunu kabul etmiyor. Aradığımda bayram tatiline girdiklerini onları ilgilendirmediğini söyledi. Hiç kimse kabul etmiyor. Bu durumda ne yapabiliriz? Gerekirse Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim dolap sabah geldi ve yarım saat sonra gelen servise kurulum dahi yaptırmadık. İade etmek istediğimizi söyledik 1 saat içinde neden böyle oluyor?

Serhat Serhat 376 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi10 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler