16 Aralık 2018
Yorum Yap
#11310204

Bosch   Defolu Ürününü Değiştirmiyor!

Hakem Heyeti Kararı olmasına rağmen Bosch defolu ürünü değiştirmemesi . Aralık 2017 yılında almış olduğum Bosch marka (ppp6a6b80) ankastre ocağımın kurulumu yapıldıktan 7 gün sonra ürünün defolu olduğunu fark ettim. Ankara/Kızılcahamam Bosch servisini ve 4446333 Bosch çağrı merkezini arayarak konuyu izah ettim. Kızılcahamam Bosch servisi bana ürünü iade edemeyeceğimi 3 gün içinde iade hakkımın olduğu gibi yanlış bilgi vererek beni yanılttı.


Aynı zamanda ürünün resimleri çekilip genel merkeze çağrı açıldı. Konu hakkında 4446333 numaralı hattan ara ara bilgi istememe rağmen tarafıma aradan 6 ay geçtikten sonra ocağın kullanıcı kaynaklı hatalı olduğu söylenerek konu kapatılmak istendi. 6 Ay aradan sonra Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundum ve bilirkişi evimde ocağı inceledi kullanıcı kaynaklı olmadığını ürünün görünmeyen kısmında defolu olduğunu tespit etti. Hakem heyetinin kararı: ocağın varsa kendisi yoksa bir üst modeli ile değişimine karar verdi. Alınan karar hem tarafıma hem Bosch genel merkeze ulaşmıştır.


Bosch genel merkez ocağımın pnp6b6b80l kodlu ürünle değiştirileceğini muadilinin bu ürün olduğunu tarafıma iletti. Bende Bosch yetkili satış mağazalarına giderek ürünü inceledim ve ürünümün muadilinin bu olmadığını bayilerden öğrendim ve genel merkeze ürünümün muadilinin PPP6A6B80 kodlu ürün olduğunu ocağımın bu ürünle değişmesini ilettim.


Bosch genel merkez ocağımın belirtmiş olduğum ürünle değişmesi için tarafıma fiyat farkı çıkacağını ocağımı benim almış olduğum ocağımın iki alt modeli ile değişim yapılmasını savunuyor. Sebep olarak istemiş olduğum ocağın fiyatı 2400 TL benim 2017 yılında almış olduğum ocağımın fatura fiyatının 1200 TL olmasından dolayı değişim yapmıyorlar. Ben ocağımı aldıktan 3 ay sonra dolar yükseldiği için ocağım 3 ay sonra Bosch bayilerde 2500 TL'ye çıktı ve şu an Hepsiburada.com da ocağımın satış fiyatı 2400 TL.


Bosch Genel merkez ocağın üretimde olmadığı için yeni üretimi olan muadili ile değişimini yapmıyor üstüne ocağımın iki alt model ile değişimini yapmak istiyor. Bosch genel merkezi arayıp çağrı bıraktım ocağımın neden mahkeme kararı olmasına rağmen değiştirmedikleri konusunda tarafıma yazılı belge iletmelerini istememe rağmen hala hiçbir sonuç alamadım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım gerekirse bir üst mahkemeye gideceğim. Ayrıca buradan Bosch yetkililere sesleniyorum ben ocağımı aldıktan 7 gün sonra size itirazda bulundum beni oyalamak yerine o tarihte ocağımı değiştirebilirdiniz .

Halit Halit 4.407 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi17 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları