11 Temmuz
#12256099

Bosch Buzdolabının Buz Yapma Sorunu

25.05.2019 'da Bosch buzdolabı aldık birkaç gün sonra buzdolabına koyduğum sebzelerde donma meydana geldi nofrost olmasına rağmen içinde buz yaptı. Servisi arayarak böyle bir problem olduğunu bildirdik geldiler baktılar ve testo diye bir cihaz yerleştireceklerini 3 gün kalacağını dolabın durumunu kontrol edeceklerini söylediler. 3 gün sonra G** bey (servis elemanı) gelip cihazları aldı bir hafta sonra beni arayarak dolabımda arıza olduğunu geleceklerini söyledi.


10 dakika sonra G** bey ve bir servis elemanı daha geldi bir kutu ile. Dolabımın dondurduğunu parça değişimi olacağını söyledi kabul etmedim. O zaman değişim yapacağız dedi tamam dedim. Çağrı merkezini aradı ve çağrı merkezinden gelen cevap şöyle (aman aman bir problemi yok düşük ayarda kullansınlar.) G** bey tekrar atölye şefi C** beyi aradı oda dolabın ayarının 2 kez 0 'a düştüğünü bunun normal olmadığını söyledi çağrı merkezini defalarca aramama rağmen hala sonuçlanmadığını söyleyerek oyalamıştır. Kocaeli/İzmit.

Neslihan Neslihan 1.424 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları