sta-4-hoverİyi Çözüm

Bosch Buzdolabının Arkasında Kuş Yuvası Var!

Onur Onur29 Eylül 2019 18:24

Almış olduğum kgn56aw30n Bosch marka buzdolabı kapalı kutu olarak 21.09.2019 tarihinde tarafıma teslim edildi. Aynı gün yarım saat sonra servis geldi ve tam fişi takacakken abi sen bu buzdolabını çiftlikten mi aldın dedi? Buzdolabının arkasında kuş yuvası vardı. Servis fotoğraflarını çekip bunu merkeze bildireceğini söyledi ve değişim talebi isteyeceğini söyledi. Biz de tam o sırada beyaz renk diye almış olduğumuz buzdolabının aslında kapağının griye yakın bir renk olmasından dolayı kgn56lw30n modeli istediğimizi ve aradaki farkı vereceğimizi ilettik. Servis de bu şekilde merkeze bir üst model değişimi şeklinde iletti. Evimizin antresinde kuş yuvalı buzdolabı ile beklemeye başladık. Bir hafta boyunca sürekli durumu çağrı merkezini arayarak takip etmeye çalıştım ve sürekli beklemem yönünde geri dönüş aldım.

Cuma günü Bosch'tan değişim talebimin olumlu sonuçlandığına dair kısa mesaj aldım ve hemen çağrı merkezini arayıp bir üst modeli istediğimi ve aradaki farkı liste fiyatı üzerinden vermeye hazır olduğumu ilettim. Tamam gerekli departman sizle iletişime geçecek ve IBAN numarası verecek denildi. Ertesi gün yani 28.09.2019 tarihinde Bosch'tan bu sefer yeni buzdolabınız yola çıkmıştır diye mesaj gelince hemen telefona sarıldım ve aynı modeli istemediğimi bu şekilde kaç kez durumu ilettiğimi anlattım ama sonuç alamadım. Şimdi nerede kaldı müşteri memnuniyeti? Aradaki farkı vereceğim daha pahalı ürünü satın alacağım ama dinleyen yok, iletişime geçecek departman iletişime geçmiyor, kısa mesaj atıyor.

Bu nasıl müşteri odaklılık? Arkadaş Alman markasını da kendimize benzetmişiz. Hakkımı gerekirse Almanya' daki merkezle iletişime geçip arayacağım. Türkiye Bosch bu şekilde davranmaya devam ederse müşteri bulamaz benden söylemesi. Vallahi bir haftadır her gün aradım çağrı merkezini ve sonuç ortada. Yazık.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Bosch Logo Bosch 29 Eylül 2019 18:31

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler