16 Mart
#11724777

Bosch Buzdolabı Ve Servis Şikayeti!

Daha önceki şikayet ilanımdan sonra servisten geldiler, dolapta hiçbir şeyin olmadığını söylediler ve hiçbir işlem yapılmadı. Şu an dolaptaki yoğurt, süt bütün ürünler bozuluyor. Poşetli, poşetsiz bütün sebzeler bozuluyor.


Üründen şikayetçiyim, ürünün yanında servisten daha çok şikayetçiyim. Adamlar gelip rapor tuttu ancak dolabın sorununu düzeltmedikleri gibi bizi de suçlar bir havaya girdiler. Bu şikayetimden sonra da dolabın düzelmesi için bir adım atılmazsa bir kamyon tutup Bosch servisinin önüne dolabı bırakacağım.

Hatice Hatice 1.253 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi17 Mart

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler