15 Şubat 2017

Bosch Buzdolabı Şikayeti (mağduriyet İçerir)

Yaklaşık 5 ay önce Kocaeli 41 AVM'den Bosch kdn56sm32n/05 model buzdolabı aldık. Aldık iyi hoş ama aldığımız şey bildiğiniz kutu çıktı neden mi? Buz dolabından ne beklersiniz içerinin dışarıdan soğuk olmasını bizimki öyle değil efendim dışarısı 5 dereceyken buz dolabının içi 6 derece. İşte problemde bu, yetkili servis geliyor bu durum normaldir sizin eviniz soğuk olduğundan buzdolabınız devreye girmiyor diye söylüyor. Ee tamam problem bizdeymiş mi diyelim yoğurdumuz ekşidi ama evimiz soğuk olduğundan mı diyelim yoksa fişi çekip daha karlı olan doğal soğuktan mı yararlanalım? Ne dersiniz. Yok her markada bu problemler olur üretim hatasıdır der geçersiniz mesele bu değil karşınızda çözüm sunan biri olmayınca mesele başlıyor. Neymiş ev soğukmuş be kardeşim ilk defa mı buzdolabı aldık biz deli miyiz çalışana çalışmıyor diyelim. Bosh'a açık mesajımdır bu problem sizinse siz çözün.

Onur 2.874 Okunma

Cevaplar

  • Onur17 Şubat 2017

    Yok arkadaşlar beklemeye devam yine aynı söylemlere muhatap oldum. Komik yanı şu servisteki arkadaş diyor ki yeni nesil kartlı dolaplar böyle herkesin aynıymış. O yüzden naçizane tavsiyem soğuk bir eviniz varsa yeni nesil Bosch buzdolabı almayın çünkü soğutmuyor melet ısıtıyor dışarısı 5 derece ise içeriyi 6 derece yapıyor ayarlarda 2 derceyi seçmemize rağmen. Saygılarımla. Süreci aktarmaya devam edeceğim.

  • Bosch Temsilcisi15 Şubat 2017

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

  • Onur15 Şubat 2017

    Arkadaşlar şikayetteki temel mesaj servis problemine ilişkindir. Bekliyorum gelsinler tamir etsinler yahut cihazımı değiştirsinler. Bunlar yapılmazsa Tüketici Kanunu madde 11 deki sözleşmeden dönme hakkımı kullanacağım. Şimdi hep birlikte Bosch markasının ne kadar çözüm odaklı olduğunu göreceğiz olumlu veya olumsuz her şeyi paylaşacağım. Bugün servise gidip ellerindeki verileri alacağım bakalım ne diyecekler. Şu anki yol haritam bu mesajımdan ve servisten çözüm bulamazsam tüketici hakem heyetini de es geçerek tüketici mahkemesinde dava ile sözleşmeden dönmek. (Buzdolabı hakem heyetlerindeki asgari sınırdan daha pahalı arkadaşlar ondan es geçeceğim.)

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön