sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Bosch Buzdolabı Çok Gürültülü Çalışıyor

Ahmet Ahmet07 Aralık 2019 19:59

07.11.2019 tarihinde Media Markt mağazasının internet sitesinden Bosch marka modeli kdn56nı22n bir buzdolabı satın aldım. Cihazın çok gürültülü çalışıyor olmasından dolayı müş. Hiz. Aradım. Gelen servis desibel cihazı ile ölçüm yaptı cihazın 43 desibel olması gerekirken 50-51 desibel olduğunu tespit etti değişim talebinde bulundum. Buzdolabı 3-4 gün en geç bir hafta içerisinde elimde olacağı söylendi. Fakat cihaz defalarca aradıktan sonra yaklaşık bir ay sonra geldi. Cihaz teslim edildikten sonra 2-3 gün denemeden sonra bu cihaz da da aynı sorun olduğu gerekçesiyle müş. Hiz. i aradım. Tekrar servis geldi ve cihazın bu sefer 48-49 desibel arasında olduğunu fark etti. Bu sefer iade talebinde bulundum. Sonra başka bir servis yönlendirdiler o da ölçüm yaptı ve aynı sonuca ulaşarak aldığı kayıtları merkeze gönderdi her bekleyişim yaklaşık bir ay sürüyordu.

Uzun bir bekleyişten sonra müş. Hiz. Alınan kayıtların yetersiz olduğunu söyleyerek benden kendi telefonumla ses ve görüntü kaydı almamı istediler. 5-6 adet video çekip gönderdim cihaz zaten oldukça gürültülü çalışıyordu. Tekrar uzun bir bekleyişten sonra cihazın biraz gürültülü çalıştığını fakat gene de bir bilir kişi yönlendireceklerini söylediler. Bekledim geldi bu arada 4,5 ay geçmiş oldu. Bilir kişi buz dolabını test etti bu modele 240 voltluk bir fan takılı olduğunu diğer modellerde ise daha sessiz bir fan takılı olduğunu bu sesin sebebinin o olduğunu falan filan neticede fark ödersem başka üst bir model gönderebileceklerini söyledi ben de bu durumu kabul etmedim.

İkinci tercih olarak bana yaşattıkları bu kadar mağduriyetten sonra güncel tutardan ürünün para iadesini yapabileceklerini söyledi. Benim de onayımı alarak evden ayrıldı. Daha sonraki günlerde müşteri hizmetleri beni arayarak sadece fatura bedelini iade edebileceklerini söyledi. Bense buz dolabını ÖTV indirimi varken kendi bütçeme uygun olduğu için aldığımı bu nedenle eşdeğer başka bir marka bir buzdolabını bu fiyata artık alamayacağımı söyledim. Güncel tutarın ödenmesini beklediğimi söyledim. Aksi halde Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı söyledim.

Yaklaşık 15 gün sonra bana aynı serinin buzluğu alttan ola bir modelinin gönderilebileceğini ve diğer cihaza göre daha sessiz olduğunu söylediler birkaç kez aradıktan sonra beni ikna ettiklerinden dolayı cihazı kabul ettim. Gelen cihaz kgn57vı22n gelince fark ettim ki buzluğu daha önce aldığım buzdolabına göre 12 litre daha küçüktü. Cihazı 2-3 gün test ettim o da 43 desibel olması gerekirken 46-47.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ahmet 17 Aralık 2019 21:48

Daha önce Bosch KDN56NI22N buzdolabının gürültülü çalışıyor olmasından dolayı şikayetimi yazmıştım. Bu buzdolabını ilk aldığımda 43 db olduğunu bilerek almıştım. Fakat cihaz çalışırken 51 db ile çalışıyordu. Bir sürü telefon ve servis görüşmesinden sonra aynı modelle değişimine karar verildi. Değişimi yaklaşık 1,5 ay sürdü. Aynı modelden gelen diğer buzdolabı da bir iki gün testten sonra anlaşıldığı üzere 49-50 db oldukça yüksek bir ses ile çalışmaktaydı. Gelen servis elinde bir takım parçalarla gelip cihazda bir iki şeyin istersem değiştirilebileceğini ve sesin azalacağını söyledi. Cihazı henüz yeni almış olduğum için kabul etmedim. Buzdolabının iadesini istedim. Bir sürü servis ve bir bilir kişi görüşmesinden sonra yaklaşık 2 ay daha geçti iadeyi beklerken müşteri hizmetleri beni başka bir model buzdolabının KGN57VI22N01 daha sessiz olacağı konusunda beni ikna etti. Ben bu buzdolabının da 43 db olduğunu benzer bir sıkıntı ile karşılaşırsam iade edeceğimi ve beni tekrar uzun bir bekleme sürecine sokmamaları gerektiğini söyleyerek karşılıklı anlaştığımızı düşünerek kabul ettim. Cihaz 3 hafta sonra elime geçti. 2 gün denedikten sonra bu buzdolabının da 46-47 db gürültü yaptığını anlayınca tekrar iade talebinde bulundum. Bana iadenin hemen olmayacağını ve bir servis yönlendireceklerini söylediler. Gelen servis buz dolabının gürültülü çalıştığını anlamış olmalı ki yakalaşık 1 ay sonra beni tekrar arayarak buz dolabına istersem bir cihaz takarak sesi azaltabileceğini söyledi. Doğal olarak bu durumu kabul edemeyeceğimi iadenin olmasını beklediğimi söyledim. Bu olaydan 1 ay daha geçtikten sonra bugün müşteri hizmetleri beni arayıp bana fark ödersem başka bir buzdolabı gönderebileceklerini söylediler. Tamamen onlardan kaynaklanan bu olaylar dan dolayı 6 aydır yılan hikayesine dönmüş bir buzdolabı sorunu yaşıyorum. Müşteri Hakem Heyeti'ne başvurdum sorun istediğim gibi çözümlenmez ise konuyu mahkemeye taşıyacağım. Nedense Avrupa da böyle şeyler olmazken bu gibi markalar bizim ülkemizde nasıl bu kadar keyfi ve buzdolabı özelliklerine 43 db yazıp bu cihazları bize daha ucuza mal edilmiş teknolojilerle satabiliyorlar anlayamıyorum. 3 adet buzdolabının taahhüt edilen ses yüksekliğinde olmaması bu firmanın vatandaşlarımızı kandırıyor olduğu anlamına geliyor bence. Şikayetleri okuyunca azımsanmayacak sayıda insanın bu sorunu yaşamakta olduğunu görüyorum. Bu firmanın yetkilileri dahil bütün organlarından şikayetçiyim.

Bosch Logo Bosch 08 Aralık 2019 09:34

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler