22 Eylül
Yorum Yap
#10935371

Bosch Bulaşık Makinesinde Bütün Ürünlerde Pas Lekesi Oluşuyor

2018 Mart ayında Bosch bulaşık makinesi kurulumu gerçekleşti. Yaklaşık altı yedi aydır aktif olarak kullanıyoruz her kullanımda istisnasız markalı markasız bütün ürünlerde pas lekesi oluşuyor. Müşteri hizmetleriyle görüştük topraklama ile ilgili problem olabileceğini belirttiler elektrik teknisyeni çağırdık böyle bir problemin olmadığını söyledi.


Tekrar aradığımız zaman teknik servis yönlendirdi fakat teknik servis ekibini aradığımızda daha gelmeden bizimle hizmet bedelini konuştular gelirsek hiçbir şey yapmasak bile kullanıcı hatası ise elli TL geliş ücreti talep ettiler ve geldikleri zaman makineye çelik atılmaz porselen atılmaz gibi gibi birçok gereksiz cümle kurup ücreti aldılar.

Nebi 553 Okunma

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi22 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

  • Nebi22 Eylül

    Aldığım bulaşık makinesini burnumdan getirdi mutfakta kullandığım bütün gereçlerim paslandı hiçbirini kullanamıyorum 2 makine parası kadar zararım oldu yetmedi üstüne teknik servis gönderdi iki konuştu 50 TL aldı gitti. Tüketici Mahkemelerine ve gerekli bütün kurumlara başvurumu yaparak hakkımı savunacağım.

Ziyaretçi Yorumları