Bosch  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cüneyt'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Bosch Bulaşık Makinesi Yıkama Sorunu Var

665görüntüleme
Cüneyt
Cüneyt 24 Kasım 2020 16:08
ÇözüldüÇözüldü
Cüneyt'nin Teşekkür Mesajı
“Önceki kötü servis deneyimlerime oranla bu sefer her şey güzeldi. Müşteri temsilcisi hemen dondu, bugün servise gelecek arkadaş 2 kere aradı bilgi aldı ve bilgilendirdi, işteydim babam ilgilendi ama yine arayıp bütün bilgileri aktardı. Gelmeden önce cam kapak ve diğer ekipmanları hazırlayıp getirmiş ve sonunda arıza tespit edildi, parça kırıldığından dolayı üst rafa su gitmiyormus, arızayı yaptılar. Deneme yıkaması için çalıştırıp gittiler. Simdi bitti makine ve tertemiz çıktı bulaşıklar, ayrıca makinenin içi bile piril piril oldu. Adini bilmediğim müşteri temsilcisi bayana ve ilk defa gerçekten servisçiliğin hakkını veren gelen arkadaşa çok teşekkür ederim.”

Kullanmış olduğum Bosch marka bulaşık makinesi üst sepeti kirli çıkarıyor, önceden servisi çağırmıştım, hiçbir şey yok makinede dediler, nasıl olmaz yıkamıyor işte dediğimde temizlik kiti satıp gittiler. Onun dışında denemediğim deterjan kalmadı belki deterjandandır diye yine aynı. Makineyle alakalı bir sıkıntı var ama servisle de çözemiyoruz. Bosch marka aldığıma pişman oldum, her yıkamadan sonra üst sepeti elde tekrar yıkıyoruz.

Bosch Logo
Bosch24 Kasım 2020 16:15

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Cüneyt
Cüneyt25 Kasım 2020 20:20

Önceki kötü servis deneyimlerime oranla bu sefer her şey güzeldi. Müşteri temsilcisi hemen dondu, bugün servise gelecek arkadaş 2 kere aradı bilgi aldı ve bilgilendirdi, işteydim babam ilgilendi ama yine arayıp bütün bilgileri aktardı. Gelmeden önce cam kapak ve diğer ekipmanları hazırlayıp getirmiş ve sonunda arıza tespit edildi, parça kırıldığından dolayı üst rafa su gitmiyormus, arızayı yaptılar. Deneme yıkaması için çalıştırıp gittiler. Simdi bitti makine ve tertemiz çıktı bulaşıklar, ayrıca makinenin içi bile piril piril oldu. Adini bilmediğim müşteri temsilcisi bayana ve ilk defa gerçekten servisçiliğin hakkını veren gelen arkadaşa çok teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler