29 Temmuz 2018
#10719104

Bosch Bulaşık Makinesi Çözümü!

Sarıyer Bosch Nas yetkili servis S** A**


Bulaşık makinesinin E27 hata verdiğini ve bu nedenin elektrik voltaj düşüklüğü nedeni ile olduğunu dile getirmeme rağmen bana motorun içine de bir şey kaçmış olduğunu söylediler. Gelip bakarsam tüketici hatası olduğundan ücret alınacağını garantiden olmayacağını söylediler. Gelen ekip sadece voltaj hatası deyip ücret alıp gittiler ve voltaj düşük olduğunu ben dile getirmiştim.


Bu konuda Bosch makamlarından firma ile diyalog kurulmasını talep etmekteyim. Evdeki tüm elektronik ve elektrikli aletlerimin Bosch marka olduğunu dile getirmekteyim, çünkü Bosch'tan bugüne kadar aldığım ürünlerde hiç sorun yaşamadım bu hariç ve ilgili makamlar bu sorunumu çözüme kavuşturmaları ve gereken bilgiyi tarafıma iletilmesini talep ediyorum.

Devran Devran 1.010 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bosch Temsilcisi30 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları