sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Bosch Alibeyköy Şubesi Servis Tamirat Sorunu

Onur Onur28 Aralık 2019 19:15

22.12.2019 pazar günü Bosch genel merkezini arayarak bozuk olan bulaşık ve kurutma makinemiz için yetkili servis talebinde bulundum. Pazartesi günü Alibeyköy bölgesine bakan Bosch yetkili teknik servisi gelip bulaşık makinesi için parça siparişi verileceğini, kurutma makinesinin ise havalandırma pompasının temizlenmesi gerektiğini söyleyip bunun için 550 TL ücret talep ettiler, tarafımdan onaylandı ve makinemizi götürdüler. Çarşamba günü bulaşık makinesini yapmaya geldiklerinde kurutma makinesinin perşembe ya da cuma günü geleceğini belirtti teknik servis.

Makinemiz Cumartesi gününe kadar gelmediği için öğleden sonra servisi arayıp bilgi istedim dönüş yapacaklarını belirttiler ancak dönüş olmadı. Pazar günü yine arayıp bilgi istedim öğlen vakti yine 2 saat içinde arayıp durum bilgisi vereceklerini söylediler ancak yine arayan olmadı. Akşam 6 gibi yine ben aradığımda söyledikleri arıza tespitinin doğru olmadığını aksine farklı parçaların bozuk olduğunu ve bunun 1800 küsur lira tuttuğunu söylediler. Elbette bu ilk başta söylenen tespit ve fiyatla alakasız bir durumdu ve bunu yaptırmaya hazır olmadığım için cihazın iadesini istedim, bunun üzerine benden 120 TL nakliye ve 65 TL arıza tespit ücreti istendi.

Yani yanlış olan tespitin parası ile yanlış verilen ücret sonucu götürülen makinenin iade parası. Şu an bu servise güvenimiz kalmadı maalesef hiçbir hata, uyarı kodu vs. Vermeyen yalnızca etkin olarak kurutma yapmayan cihazın kartının ve pompasının bozuk olduğunu cihaz gittikten bir hafta sonra bizim defalarca aramamız neticesinde bize bu şekilde bildiren servis anlayışını kabul etmiyoruz. Cihazımızın bize söylenilen ücret dahilinde tamir edilip teslim edilmesini istiyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Onur 09 Ocak 18:43

Bu arada belirtmeden geçmek istemiyorum. Bulaşık makinesi için gelen servis elemanı, fiyatı yüksek geldiğinden dolayı kurutma makinemizi yaptırmaktan vazgeçtiğimiz için bulaşık makinamızla gerektiği kadar ilgilenmedikleri imasını açıkça vermekten kaçınmayacak kadar da iş ahlakından uzak bir çalışan. Artık sözün bittiği yerin adı Bosch servisi oldu maalesef.

profile-icon Onur 09 Ocak 18:29

Günler geçti firmamızdan halen bir dönüş olmadı. Onu da geçtim 500 TL verip sözde yapılan bulaşık makinemiz halen çalışmıyor. Makine yine aynı arızayı veriyor bir haftadır. Bugün gelen servis tamir etmek yerine saçma sapan bahaneler sunup makinenin çalıştığına bizi ikna etmeye çalışacak kadar yüzsüzlük yapmayı da ihmal etmiyor. Bu kadar lakayıt saygısız ve ilgisiz bir servis anlayışı görmedim. Markanızın gözümüzde itibarı çalıştığınız bu insanlar sayesinde sıfır artık bilginiz olsun. Altı üstü tamir olacak iki cihaz için haftalardır kalitesiz insanlarla uğraşıyoruz. Tüm Tüketici Hakları mercilerine şu an itibari ile başvuru yapıyorum. Böyle bir servis anlayışına diyecek lafımız yok artık iyice kabak tadı verdiniz. Bu sıkıntılarımızı sosyal medya üzerinden de diğer insanların da sıkıntı çekmemesi adına duyuracağımızdan şüpheniz olmasın.

profile-icon Onur 02 Ocak 11:15

Yetkili servis ile görüşülüp dönüş yapılacaktı ama günler oldu dönüş yapılmadı sanırım Bosch firmasının satış sonrası destek anlayışı servislerinde ki rahatlıktan öteye geçemiyor. Uzun yıllardır Bosch kullanan ve tavsiye eden bir müşteri olarak bu olumsuz durum beni çok şaşırttı. Servis bu fahiş fiyata yaptırmak istemediğimiz için makinemizi getirdi ancak yaptırmadığımız için olacak sanırım, çamaşır makinesi üzerinden söktüğü gibi değil gayet gelişi güzel bırakmışlar eksik olmasınlar. Firmalarımızda ne saygı ne dürüstlük kalmamış maalesef. Bosch bu duruma samimi bir şekilde eğilmediği sürece bizler için bitmiştir. Ürünü satana kadar anlayışını kabul etmek mümkün değil.

Bosch Logo Bosch 28 Aralık 2019 19:26

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, BOSCH İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler