Booking.com Rezervasyon İptaline Rağmen Ücreti Öde

Berktuğ Berktuğ07 Mayıs 10:11

20-21 Haziran 2020 tarihinde konaklamak üzere İtalya Hotel brasil milan tesisine ücretsiz iptal seçeneği ile rezervasyonum bulunmaktaydı. 14 Aralık 2019 tarihinde tesis kredi kartımdan konaklama ücreti çekti. Tesise gelemeyecek durumda olursam bunun iadesini sağlayacaklarını belirttiler. (bkz. Booking-1)

Pandemi dolayısıyla bu rezervasyonumu iptal etmek için 1 Nisan 2020 tarihinde Booking asistant aracılığıyla iptal edildiğini ve iade ücretinin hesaba yansıtılacağı belirtildi. (bkz. Booking-2) Ancak 1 ay geçmesine rağmen henüz iade ücreti ulaşmadı ve rezervasyon iptal edilmiş durumda.

Booking assistant üzerinden ise müşteri hizmetlerine ulaşamamaktayım, farklı tesisler için Booking assistant yardımına bağlanabilirken Booking.com üzerinde bu tesis için sadece tesisle iletişime geçme seçeneği var.Tesise durumu bildiren mail atmış olmama rağmen geri dönüş yapılmadı. Bu süreçte Booking.com ve tesis tarafından mağdur edildim.Ücretsiz iptal ve iadesi bulunan rezervasyonumun ücret iadesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Lugano 10 Mayıs 14:25  

    Aynı durumdayım bende iptal edildi ama kaç ay oldu hala ücret ödemem yapılmadı bir sonuç alabildiniz mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler