Booking.com Rezervasyon İptal İşlemi

Uğur Uğur20 Mart 23:26

3875701632 onay numarası ile 2-5 Haziran 2020 için Prag'da bulunan Residence Bene ve 2926390311 onay numarası ile 5-7 Haziran 2020 için Viyana'da bulunan Novotel wien City otellerine rezervasyon yaptırmıştık. Ancak balayımız için ayarlamış olduğumuz söz konusu rezervasyonları düğünümüzü erteleme kararı aldığımız için iptal etmek istiyorum. Tarih uzak ancak zincirleme bir ayarlama olduğu için iptal etmem gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Booking.com'dan baktığımda iptal durumunda ödediğim ücretin tamamının kesileceği yazıyor. Herhangi bir hizmet almadığım ve mücbir sebepten dolayı iptal etmek istediğim bir rezervasyon işlemi için iki buçuk ay önceden bildiriyor olmama rağmen herhangi bir kesinti yapılması çok anlamsız bir durum. Ve durum iki şehirdeki rezervasyonlar için de geçerli.

Oteller ile iletişime geçtim ancak iade yapamayacaklarını belirttiler. Korona virüs tüm dünya için çok acı bir durum ve hepimizi pek çok yönden etkiliyor ancak durum ne olursa olsun bir tüketici olarak basit bir rezervasyon için kesinlikle herhangi bir ücret ödemem gerektiğini düşünmüyorum. Korona virüs hiçbir hizmet almayan tüketicilerden nedensiz bir şekilde binlerce lira ücret alınmasını aklayamaz.Booking.com'dan bu durumu düzeltmesini ve iki rezervasyon için de tüm ücretlerin tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Cevaplar

profile-icon Uğur 02 Nisan 14:55

Ben hizmet almadan ücret neden otele aktarılmış oluyor? Müşteri mağduriyetini engellemeyecekse Booking.com neden arada var? Otel harcama yapmadığı bir rezervasyon için neden ücret alıyor? Bu mantıksızlığın en kısa sürede çözülmesi gerekiyor!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Uğur 02 Nisan 14:50  

    Booking.com ile tekrar görüştüm. Oteller iade yapılmayacağını belirttiği için Booking de iade yapılmayacağını belirtti. Hiçbir hizmet almadığım 2 rezervasyon için tamamen keyfi olarak iade yapılmamasına göz yumuluyor.

  • profile-icon Uğur 27 Mart 16:43  

    Booking.com temsilcisi ile telefonda görüştüm. İptal insiyatifinin otelde olduğu belirtildi. İnisiyatif otellerde ise Booking.com platformunun müşteriler için ne anlamı kalıyor? İptal talebini Booking.com da otellere iletti. Beklemede ve takipteyiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler