Booking.com Mağduriyeti

Fahri Fahri22 Ocak 10:23

Maalesef defalarca rezervasyon yaptığım bu kurum sürekli yanlış bilgilendirme ile kullanıcısını mağdur ediyor. Öncekileri bir kenara bırakıp, yaşadığım son örnekteki olay şöyledir. Ailemle yurt dışı seyahati için bir otel rezervasyonu yaptırdım. Yolculuktan 1 gün önce bebeğimiz rahatsızlandı ve acilde tutuldu. Doktor tedavisinin en az 1 hafta süreceğini ve hiçbir şekilde hastayı bırakamayacaklarını söylediler. Doktor raporları elimdedir.

Bunu Booking yetkililerine hemen iletip, rezervasyonumda erteleme istedim, dikkat edin iptal değil. Kendileri durumun aciliyetini anladıklarını üzgün olduklarını ve rezervasyonunu gerçekleştirdiğimiz otel ile irtibata geçtiklerini, onların da durumu anlayışla karşılayacaklarından emin olduklarını beyan ettiler. Süreç bu haldeyken rezervasyonu iptal işlemi başlatıp, ardından otelin bu hastalık mazeretini kabul etmeyeceklerin bildirdiler. Ve tüm ücreti benden tahsil sürecini başlattılar. Oteli aradığımda, kendileriyle irtibata geçilmediğini ve Booking firmasının bu süreci kendi içinde işlettiğini bildirdiler.

Bana rezervasyonumu iptal ettirip, parayı tahsil ettirip, aynı günleri bir başkasına satıyorlar. Eğer sürecin sonunda bana bu durumun kabul görmeyeceğini ilan etmişler olsalardı, belki rezervasyonumun son günlerinde işimi halletmek için ailemi geride bırakıp sadece kendim seyahati gerçekleştirebilirdim. İnsanların acil durumlarını fırsat biliyorlar. Otel, bizden alsaydınız bileti biz ileri ki uygun bir tarihe, doktor raporunuzu sunduktan sonra, rezervasyonunuzu ertelerdik diyor.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler