Booking.com Geri Ödeme Sorunu

Mustafa Mustafa2 ay önce

19 Aralık tarihinde Booking üzerinden Münih'te bir hostelde rezervasyon yapmak için tüm bilgilerimi girdim. Defalarca denememe rağmen kartım kabul edilmedi, daha sonraki bir denememde kabul edildi. 3D doğrulama kodunu girdikten sonra rezervasyon tamamlandı sayfası gelmesi gerekirken kart bilgilerini doldurduğum bir önceki sayfaya yönlendirildim. 22.11'de gerçekleşen bu işlem sonrasında bir başka kart ile işlem yapmayı denedik yine olmadı. Daha sonra kendi kartımla yine dedim ve yine aynı sorunla karşılaştım. 22.29 saatindeki bu son denemeden sonra pes ettim. Ancak hesaplarımı kontrol ettiğimde kartımın onaylandığı iki işlem için de ücretin tahsil edildiğini öğrendim.

Booking ile onlarca kez mailleştik. Rezervasyon tamamlanmadığı için ne benim ne de onların kayıtlarında görünmüyor bunu onlarca kez söylememe ve banka dekontlarını atmama rağmen her mailde rezervasyon numarası istediler. Mailin sonunda gelinen noktayı aynen yazıyorum:Dear guest, thank you for choosing Booking.com. If you have experienced an unauthorized charge on your bank card, please reach out to your bank and local aut. " Banka dekontlarına dair tüm bilgileri İngilizce olarak da açıklamama rağmen yapılamayan rezervasyonun numarasını istemeleri oldukça üzücüydü.

Yılda bir iki kez yurt dışına çıkabilen bir öğrenci olarak 1164 TL gibi bir rakamın önemini anlatmak için uğraşmam gerekiyordu belki de. En azından Türkçe hizmet veren müşteri hizmetlerini aradığımda karşımda yardımcı olmaya çalışan birini, ismi Y***, bulabildim. Onun da elinden gelenler sınırlı olsa da dekontları görünce hak verdi. Tamamlanmayan rezervasyonlar için tahsil edilen ücretlerin 7 gün içinde otomatik olarak iade edildiğini söyledi. Umarım gerçekleşir.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler