20 Kasım 2019
#13016926

Booking.com Aynı Ödemeyi 2 Kez İstiyor!

Yaklaşık 4 5 aydır hesabımı aktif etmiyorlar diğer hesabımın ödemesi olduğunu söylüyorlar yaptığıma dair ayrıntılı bir şekilde dekontumu yollarım, ödeme açıklamasın da da hepsini belirttim. Fakat hiçbir borcu olamayan hesabımı aktif etmeyip beni mağdur ediyor. Üstelik benimle çalışarak para kazanmasına rağmen beni mağdur ettiği gibi benimle çalışma yapacak olan müşterilerimize de mağdur etmiş oluyor. Acil çözüm yanlış yazmış olsam ödeme geri dönerdi, siz isimlerinizi bankanızı değiştirmişsiniz.


Ben daha önceki sizinle çalışırken olan ödemelerimi o hesaba yaptım bana hesap değiştirdiğinize dahil bilgi vermediniz. Üstelik ben hesaplarımı kullanırken tüm ödemelerimi yaptım. Sonradan nasıl olduysa bana ödeme çıkarttınız. 1405516 olan hesabımda işletmemi kapattım. 1,5 yıl kadar kapalı kaldı. Sonradan tekrardan ruhsatladırıp otel olarak açtım. Bunun içinde bu hesabı açtım bu hesabımın size herhangi bir borcu yoktur.


Aylardır beni uğraştırıyorsunuz. Hesabım kapalı vaziyette direk telefonla arayıp görüşsek konu bu kadar uzamaz acil çözüm istediğimi her seferinde belirttim, neden zorluk çıkartıyorsunuz bu şekilde davranırsanız, sizinle çalışmak mümkün olmayacak sanırım.
Ben ödemeyi yaptım ve ödeme yerine ulaştı, tekrar yapmamı istiyorsanız size gelen yanlış tutarı geri gönderin. Kimse size aynı ödemeyi 2 kez yapmak zorunda değil, dekont istediniz attım. Ayrıntılı istediniz onu da attım yaptığınız hoş değil ve Booking e yakışmıyor!

Muammer Muammer 759 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler