18 Şubat 2013

BonnyFood Teslimatı Zamanında Yapmadı!

14 şubat 2013 tarihinde gönderilmesi için 11. 02. 2013 sabahında BonnyFood'a sipariş verdim. Erkenden sipariş vermemin sebebi günün yoğunluğundan dolayı sipariş kotasının dolacak olabilmesiydi. Çünkü sipariş İzmir den Aydın a gidecekti.

Buna rağmen BonnyFood anlaşmalı olduğu kargo şirketi mng kargo ürünü gününde ulaştırmadı. Üstelik yolladığım adreste merkezde hastaneydi. Buna rağmen 15 şubatta akşam saat 5 e 10 kala ürün erkek arkadaşımın eline geçti.

Sonuç olarak ben BonnyFood 'un marka güvenirliğine inandığım için gönderim yaptım. ürünün takibinin firmanın görevi olduğunu düşünüyorum. Ürünün bir gün gecikmeli ulaştırılması olması bile beni mutlu etmedi. sonuçta süprizim niteliğini yitirdi.

Seren 18 Okunma

Cevaplar

  • BonnyFood Temsilcisi18 Şubat 2013

    Değerli Müşterimiz, Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.Yaşamış olduğunuz olumsuz durumdan ötürü üzüntünüzü paylaştığımızı belirtmek isteriz.Şikayetiniz ilgili birimlerimizce incelenmiş olup değerlendirme ve çözüm sonuçlarımız telefon görüşmemizde tarafınıza aktarılmıştır. BonnyFood ile ilgili soru, sorun, öneri ve görüşlerinizi destek.bonnyfood.com.tr ve 444 13 71 nolu Müşteri Hizmetlerimizden iletebilirsiniz. BonnyFood’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön