11 Mayıs 2017 #8344965

Boğaziçi Elektrik-Bedaş Fatura Şoku Ve 5 Katı Fahiş Ücret İstenmiştir

000**** numaralı aboneliğimin 11.04-09.05.2017 tarihli faturasında ek tüketim bedelinin 2647,014 KW olarak 1164,80 TL fatura yansıtılmıştır. 4-5 süre ile saatimiz arızalı olduğundan bu faturayı yansıttıklarını söylediler, itirazımı da kabul etmediler! Faturayı kesen memur bana arızalı olduğuna söylemedi. Ben ve eşim çalıştığımız için sanırım az tüketimden dolayı fatura gelmediğinin düşünerek 3.ayda saatin bozuk olduğunu tesadüfen elektrikçi akrabamız tarafından uyarıldık ve hemen arızayı bildirdik.Geriye 10 yıllık, kontrol bile edilse benim aylık tüketiminin Maximum 150-200kw göreceklerdir. Nasıl olur da aylık bana 528,40kw elektrik kullanımı yansıtırlar? Nerenin laboratuvar sonuçlarıdır bu? Gerekli hukuki başvurularını yapacağım ve Enerji Bakanlığı'na kadar gideceğim. Bana 5 aylık Maximum bunun yarısını kesebilirsiniz 529,40 KW ne demek? Resimlerdeki dilekçe örneği kabul olmadı.

Özkan 779 Okunma

Cevaplar

  • Boğaziçi Elektrik - Bedaş Temsilcisi23 Mayıs 2017

    Sayın Özkan U. Başvurunuzda belirtilen e-posta adresinize geri dönüş sağlanmıştır. Sürdürebilir bir iyileşme sağlanabilmesi için Şirketimize yapmış olduğunuz geri bildirimlere teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.

  • Özkan16 Mayıs 2017

    Hala beni kimse aramadı... . Sadece buzdolabı çalışan bir eve nasıl 530kw elektrik harcarsınız? Hala aranmayı bekliyorum. Gerekli açıklamanızdan sonra bende gerekli yerlerle bu konu hakkında görüşeceğim. Laboratuar sonuçlarımı da almak için en kısa zamanda merkezinize de gideceğim. Nasıl bir laboratuar sonucuymuş bu çok merak ediyorum. Gün içerisinde sadece buzdolabı çalışan bir eve nasıl 1168 TL 4-5aylık borcu yansıtabilirsiniz? Aylık 80-100arası fatura gelen bi eve bir de? Lütfen dönüşünüzü bekliyorum. Firmanız daki bu rahatlık neden kaynaklanıyor? Sizde müşteri memnuniyeti diye bir şey yok mu? Benimle irtibata geçmenizi hala bekliyorum...

  • Boğaziçi Elektrik - Bedaş Temsilcisi12 Mayıs 2017

    Değerli müşterimizin Sitenize yaptığı başvuru Şirketimizin Hizmet Kalitesi ve Müşteri Memnuniyeti politikası kapsamında değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmıştır. Müşterimizin söz konusu talebine ilişkin inceleme titizlikle yapılacak olup kendisine, belirttiği iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede dönüş yapılacağını belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön