16 Ağustos 2018
#10799249

Kusurlu BMW Sıfır Olarak Satıldı!

2017 Nisan ayında İzmir Özgörkey'den sıfır km 1.16 d joyplus satın aldım. İki hafta önce 30-35 km hızla giderken aracın sağ arka salıncağı kırıldı. Aracı sadece işe gelip gitmek için kullanıyorum. Servise götürdüğümde garantiden yapılamayacağı belirtildi. Ben kullanıcı hatası olmadığını belirtmeye çalıştım ve salıncağın kırılması için kaza yapmam gerektiğini belirttim. Ancak garanti kapsamında onarım yapılmadı üstüne 1.650 TL masraf çıkarıldı. 1 yıllık aracın salıncağı kopuyor düşünebiliyor musunuz? Bu araç 100-120 km de iken o salıncak kırılsaydı takla atmama sebep olurdu. Bir de kaliteden bahsediyorsunuz.


İlgili mercilere şikayette bulunmak için aracımın servis geçmişini talep ettim. Servis geçmişinde aracın bana satılmadan önce Borusan Avcılar'da arka tampondan onarım yapıldığı görünüyor. Kusurlu araç bana sıfır olarak satılmış ve benim bundan katiyen haberim yok. Hasar ile ilgili bilgi almak istiyorum bayi ona bile cevap vermiyor. Satış temsilcisi S** Bey'e göre tampon onarımı değer kaybettirmezmiş. Bu kadar kötü bir yer görmedim hayatımda hem suçlular hem de güçlüler. Resmen sattıkları aracı bir de alan kişiye psikolojik baskı ile kabul ettirmeye çalışıyorlar. Servis geçmişinde onarım yapıldığını görünce aracı çekici ile alıp otoparka koydum iki haftadır öylece duruyor. İşe dolmuşla gidip geliyorum sayenizde özel işlerimi de göremez oldum. BMW ve Özgörkey'in hayatıma yansıttığı tek şey sorun oldu. Bu araçla ilgili mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ömer Ömer 6.280 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer22 Eylül 2018

    Avukatım ilgili firmaya ihtarname çekti. Verilen cevap komedi. İddialarımız asılsızmış. (Aracı İzmir özgörkeyden satın aldım) Ulan aracı teslim almadan İstanbul'da servise getirip ben mi yaptırdım? Tüketici kanununa göre bir de malı teslim almadan araçla ilgili bilgi almam gerekirmiş. Bunlar kanunu tersten okuyor sanırım. Sıfır km aracın servis geçmişine bakacak kadar sahtekar olduğunuzu bilseydim zaten satın almazdım!

  • Ömer02 Eylül 2018

    Geri dönüş yok hala!

  • BMW Temsilcisi16 Ağustos 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları