Güvenli Sürüş BMW!

Sirdas Sirdas03 Ocak 14:54

12 Aralık 2019 tarihinde Borusan Adana Mersin BMW Bayisinden sıfır 2019 Model X2 Aracımı satın aldım. Aracı satın aldıktan sonra kullanmaya başladım fakat yan aynalarının kapanıp açılmadığını veyahut takılı kaldığını gözlemledim. Bunun ile birlikte aracımı aldığım bayinin servisine gittim ve durumu anlattım. Aracın yazılımında sorun olduğunu bildirim bayağı uzun bir süren zamanda aracın yazılımını güncelleyip sorun yok deyip teslim ettiler bundan sonra tekrar kullanmaya devam ettiğimde yine aynı sorunu yaşıyorum bununla alakalı olarak BMW müşteri hizmetlerine şikayet kaydı bıraktım fakat koskoca BMW firması geri dönüş dahi yapmadı hala bekliyorum.

Sorunun elektriksel olduğunu tahmin ediyor ve ailemle birlikte bindiğim aracıma korku içerisinde biniyorum. Güvenli sürüşü ilke edinmiş ve köklü bir firma olan BMW bu durumda çaresiz kaldığını sorunumu halen çözemediklerini ve işinde komik yanı kesinlikle çözüm üretemeyip üstüne üstlük olayı da umursamadıklarını görüyorum. Güvenli sürüş yeni teknoloji ve marka güvenirliği olan BMW ve Borusan sınıfta kalmış ve sorunumu çözememiştir. Sıfır aldığım bir araçta yaşadığım garip sorunlar da cabası.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sirdas 03 Ocak 15:02

Zaten konuyla alakalı müşteri hizmetlerini aradığımı fakat kaileye alıp dönüş bile yapılmadığını şikayetimde belirttim. Ayrıca bunu çok merak ediyorum Adana Borusan Servisinde bu aracın sorunun çözecek teknik elemanınız yok mu acaba Çünkü aynı sorundan iki defa servise gitti araç ve yine aynı sorunu veriyor komik olan yani ise 15 günlük araç.

BMW Logo BMW 03 Ocak 14:55

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular