BMW Yıpranmamış, Garantisi Olan Araca Kronik Olan Arıza İçin Ücret İstendi

Batuhan Batuhan11 Ağustos 18:55

2016 sonunda sıfır olarak Antalya Kosiflerden almış olduğum ve henüz 58.000km deki 07 mhl ** plakalı BMW 418i grancoupe aracım birkaç gün önce 2 ay içerisinde 2. Kez tahrik arıza uyarısını verdi ve daha 1 ay önce servisten bakımları yapılmış olarak çıkan aracım seyir halinde iken çok şiddetli şekilde titremeye başladı. Güvensiz hissetmem ve daha önceki benzeri bir problem hiç yaşamamış olmam sebebi ile aracı sürmedim ve park ettim. 

Ertesi gün BMW müşteri hizmetlerini arayıp çekici talebinde bulundum, İlk önce bana çekici hizmetinin ücretli olacağını bildirdiler, daha sonra aracımın servisten yeni çıktığını böyle bir arıza olmasının normal olmadığını söylediğimde peki deyip çekici talebi oluşturdular. Ertesi gün aracım çekildi Antalya Kosifler'e gittik, Önceki bakımda aracımla ilgilenen e** bey, öncelikle incelemeleri gerektiğini daha sonradan bu problemin neden yaşandığını izah edeceklerini söyledi. Birkaç saat sonra beni aradı aracın ateşleme sisteminde kabloların kısa devre yaptığını söyledi, neden böyle bir problem yaşandı diye sorduğumda ise kronik bir arıza olduğunu herhangi bir nedenin bulunmadığını söyledi ve uzatılmış garanti kapsamında parçanın değiştirileceğini bana bildirdi. 

Bugün e** bey beni tekrar aradı Antalya Kosiflerden bu sorunun uzatılmış garanti kapsamında giderilemeyeceğini ve ücret ödemem gerektiğini bana bildirdi, Madem ücret ödeyeceğim satın almış olduğum uzatılmış garanti ne işe yarıyor diye sorduğumda poliçede açık açık belirtildiğini, kullanıcı hatası olmamasına rağmen bu hatanın ücretsiz giderilemeyeceğini ve uzatılmış garanti yapan şirketin BMW'nin dışında bir şirket olduğunu BMW ile alakası olmadığını bana söyledi. BMW gibi bir Otomobil satın alıyorsunuz normal araçlardan çok daha fazla para ödeyip, ekstradan BMW ye güvenip uzatılmış garanti için para ödüyorsunuz (ilerde başınıza gelebilecek problemlerden kendinizi korumak adına) fakat aracınız daha 58.000 km'de iken kronik deyip geçiştirilen problemlerden dolayı servisten çıkmıyor ve üzerine sizden ücret talep ediliyor.

2 ay önce de aracımın hiçbir sebep yokken turbosunun arızalandığını, ücret talep edildiğini, uzatılmış garantim olduğunu söylediğimde, hayır yok denip sonra evet varmış denildiğini de belirtmek isterim. Önümüzdeki ay içerisinde yine 0 olarak almayı düşündüğüm BMW Marka otomobilin aynı segmentteki M** ve A** muadillerini araştırmaya başladım bile çünkü bu tarz problemleri ne A** de M**'te yaşamıştım. Bu problem çözülmez ise kesinlikle tekrar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Batuhan 24 Ağustos 19:50

Güncelleme* Firma hiçbir şekilde iletişime geçmedi benimle, müşteri memnuniyetine hiç önem vermediğini ve yoksaydıgını bir kez daha kanıtladı

profile-icon Batuhan 11 Ağustos 18:58

2 ay önce de henüz 55 bin km de olan aracımın turbosunun arızalandığını belirteyim, hiç yıpranmamış 0 alınmış 4 yaşındaki bir BMW nasıl turbosu bozulur aklım almıyor bunun üstüne simdi bir de ateşleme sistemi bozuldu ve bir de utanmadan benden ücret isteniyor. Bu konuyu kesinlikle hukuki ortama taşıyacağım ve Almanya ya da yazacağım!

BMW Logo BMW 11 Ağustos 18:55

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Filiz 14 Ağustos 10:21  

    Bende 2016 sonu 118i aldım ve benim aracımda da 2 gün önce tahrik hatası verdi. Arabada tekleme, titreme ve çekişten düşüş oldu. Bu araçlarda Kronik bir problem olduğunu öğrendim. BMW 18 ağustosa servis randevusu verdi. Kronik sorun olduğuna göre gar

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler