sta-4-hoverİyi Çözüm

BMW Yedek Parça Belirsizliği

Utku Utku26 Eylül 15:25

2019 yılının sonuna doğru aldığım BMW 320 aracımda 9. Ayında dış etken olarak değerlendirilen bir durum sonrası bir dizi arıza ile karşılaştım. Ve aracımı Borusan Oto avcılara çektirdim. Arızanın dsc ön sensör kablosu hasar görmesi sebebiyle olduğunu ve değişimi gerektiğini söylediler. Fakat parça olmadığı için 6 hafta kadar bekleyecekmişiz. Siparişin yurt dışından gelmesi sebebiyle. Araç da bu süre içerisinde serviste kalacak tabii ki. Aslında durum bu kadar. Basit bir arıza, bir parça değişimi ve çözüme ulaşacağız. Ama maalesef BMW firmasını ülkemize getiren Borusan da parça olmaması sebebiyle bekliyoruz.

Şimdi bu yazı hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Süreç aynen işleyecek. Zaten şirketin umurunda da değil. Burada yazdıklarımın altına standart kalıp mesajlarını yazacaklardır. Araçlar arızalanabilir, bu durum normal karşılanabilir. Anormal olan ise yedek parça teminindeki bu belirsizlik. Bu yazıyı yazmamdaki amaç merak edip araştıran olur ise Borusan firmasının yedek parça lojistik -tedarik eksikliğini görmeleri ve bu kadar yüksek meblağlar ödemeden önce araçlara iki kere düşünmeleridir. Büyük şirketlerin çoğu pandemi sebebiyle genel olarak zor bir süreçten geçiyor tabii ki. Fakat bu süreçte mağdur edilmesi gereken en son kesim kullanıcıdır. Deposunda yeterli yedek parçayı bulundurmayan, ama araç satarken kardan kaybetmemek için en ufak bir Euro oynamasını dahi satış fiyatına ekleyen Borusan'dan araç alırken iyice araştırın. Lütfen İnternetteki yorumları okuyun. Şu anki durumun tabii ki olağanüstü olduğu ortada. Lakin Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden biri olan Borusan firmasının da bu duruma göre olağanüstü önlemler alıp müşterisini mağdur etmemesi gerekirdi. Ufak bir yedek parça 40 -45 gün bekleme ve araç kullanım dışı. İnanılır gibi değil.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

BMW Logo BMW 26 Eylül 15:38

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler