10 Temmuz
#12248878

BMW Yakıt Deposu Arızası

2015 Aralık 3.20ied 40. yıl özel paket sıfır aracımı büyük heyecanla aldım. Şimdiye kadar tüm bakımlar hep yetkili serviste yaptırdım. Aracımla geçenlerde yolda kaldım ve anlam veremedim. Servise götürdüğümüzde aracın benzin göstergesinde yakıt var gözüküyor ama yakıt miktarını sağlıklı ölçemiyor denildi ve değişimi istendi. Servis iyi niyet garantisi kapsamında size yazdı ama bana kullanıcı hatası denildi ve yakıt depom değişmedi. Aracıma benzini ben 15 yıldır evime yakınlarda olduğu halde 15 km uzakta Opet'ten almaktayım. Yıllardır ailem ve eşimin arabasında kullanıyorum arkadaşlarımda dahil hiçbir problem yaşamadım. Daha 3 yaşında olan BMW aracımda yakıt deposu arızası da ayrı bir tartışma konusu. Hayalim olan ve gözüm gibi baktığım daha 40.000 km'de olan aracıma kullanıcı hatası denilerek böyle bir markanın bana yardımcı olmaması da ayrıca beni daha çok üzdü. Bu araçlarda kronik bir arıza imiş araştırmalarıma göre de.
Sayın yetkili aracınızın arkasında duracak mısınız yoksa kendi imkanlarımla mı yaptıracağım? Ben bu hatanın benim tarafımdan ödenmesini kabul etmiyorum. İki kere müşteri hizmetlerinizi aradım bana dönüş yapılacaktı hala yapılmadı da. Ben cuma günü ailemle tatile çıkacağım ve çaresiz bir durumdayım. Lütfen bu konuda gerekli yardımın yapılarak bu sorunun acil bir şekilde çözülmesini istiyorum.

Melih Melih 8.075 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melih'in Teşekkür Mesajı13 Temmuz

    BMW Almanya ve Teknik Oto Ailesine çok teşekkür ederim. Problemimi çözdükleri için ve bu ailenin içinde benim de olduğumu bana hatırlattıkları için.

  • BMW Temsilcisi10 Temmuz

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları