BMW X5 Borusan Oto Mersin Servisi

Rafet Rafet15 Ekim 17:01

İlk tescili 02.01.2018 olan aracımın tüm bakımları Mersin Borusan Servisinde yapılmıştır. Yıllardır BMW kullanıcısıyım ilk defa Jeep X5 aldım. 26.09.2020’de 60.000'de bakıma götürdüm. Bakımdan bir hafta sonra aracımda tahrik var ilk fırsatta servise kontrol ettirin uyarısı çıktı. Hemen Borusan servise gidip aracı teslim ettim. Akşama kadar araç kaldı. Servisten interkol hortumu arızalı partikül tıkanmış, önemli bir şey olmadığı bilgisi verildi. 

Ertesi gün e*** bey tekrar arayıp bu sefer interkol hortumu parçalanmış, partikül tıkanmış ve birçok şeye zarar vermiş, turboların değişmesi gerekiyor ve aracın garantisi 2 yıl dolduğu için bu parçaların yaklaşık 80-100.000 TL hatta daha fazla çıkabileceğini söyledi. 4-5 gün teknik personellerin inceleyeceğini İstanbul'a merkeze bildirdiklerini, onlarında Almanya'ya bilgi vereceklerini iyi niyet garantisine başvuracağını %100 çıkmasa da %60-80 almaya çalışacaklarını belirtti. Bazen hiç iyi niyet garantisi vermiyorlar garanti bittiği için denildi. Bu beni tedirgin etti. Aracım bir hafta önce servisten bütün bakımları eksiksiz lastiklerine kadar değişerek çıktı. Bakıma 10.000 TL ödeme yaptım. 

Bu sorunların yaklaşık 1 milyon tl'yi aşkın bir araçta ve aracın 60.000km’de, 2.5 yıllık olmasına rağmen çıkması beni Hayal kırıklığına uğrattı. Aracım 4 günden beri serviste. Bir hafta sonra iyi niyet garantisi belli olacak. Parçaların gelmesi 3 haftayı bulur dediler ve aracımın bana yapılıp gelmesi neredeyse 1 ay sürecek ve bu süreçte bana ikame araçta verilmedi. İyi niyet garantisinin %100 uygulanması ve bana mağduriyetimin giderilmesi açısından ikame araç verilmesini istiyorum.

 Araçla ilgili ne tür parçalarda zarar var ve iyi niyet garantisiyle ilgili kendilerinden bilgi bekliyorum. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

BMW Logo BMW 15 Ekim 17:03

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler