BMW Ürünün Arkasında Durulmaması Ve Tüketici Mağduriyeti

Bekir Bekir02 Aralık 2020 00:08

2016 yılında avcılar Borusan'dan aldığım 2 16 d aracım 90 bin km 'de Borusan servisine bakım için gittiğimde bana motor kontrol ünitesinde yakıt kaçağı olduğu ve aracımın şanzımanında sıkıntı olduğu bildirildi. Bunun üzerine dört yıldır bütün bakımlarımı Borusan'da yaptırmam sebebiyle ve arızaların kullanıcı hatasından olmaması sebebiyle fiyat aldığımda bana yüzde 30 indirim yapabileceklerini ve fiyatın 20 bin civarında olduğu bildirildi. Beni üzen şey yaklaşık beş yıldır bütün bakımlarımı Borusan'da yaptırdım. Hiç aksatmadım çıkan arıza ile kullanıcının hiçbir alakası yok. Biri kronik şanzıman hatası diğeri motor kontrol ünitesine yakıt kaçağı. Bunlarda kullanıcıyı hatalı bulup yüzde 30 indirim yapıyorlar. 

Geçen gün sağlıkçılara yapılan indirimde yüzde 30. Yani benim bakımlarımı orada yaptırmam falan boş. Bir sıkıntı çıktımı fiyatı bu ne yaparsan yap deniyor. Bu mesajı arkadaşlar temmuz ayında attım. Hasar haziran ayında tespit edildi bu mesajın üstünden 6ay geçti benim arabada bir sıkıntı var mı hallettiniz mi arabanızın durumu nedir diyen olmadı. Servis garantisi diye bir şey yok arkasında duran da yok. Beş yıldır Borusan'a gittim. Bir şey olursa arkasında dururlar diye boşuna uğraşmışım. Şu an itibarı ile Borusan bende bitmiştir.

Cevaplar

BMW Logo BMW 02 Aralık 2020 00:08

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Murat 04 Aralık 2020 10:50  

    Merhabalar, hemen hemen aynı sorun benim arabada da çıktı da sadece standart herkese yazılan cevap yazısımı yazılıyor, başka bir gelişme olmuyor mu?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler