BMW Test Edilen Araç Hakkında Yanlış Bilgi Sunuyor

Basak Basak03 Eylül 16:22

Tatilim sırasında bodrumda direksiyon arızası alarak götürdüğüm Bodrum Borusan otomotiv yazılım güncelleme ile sorunun ortadan kalktığını ve motorumda yapılan incelemeler sonrasında krank kasnağı ve kayısını değiştirmemi önerdiler. Motorumda bir sorun olmadığını ve gönül ferahlığıyla İstanbul'a gidebileceğimi bildirdiler . İstanbul'a geldikten sonra soğutma sıvısı arızası sebebiyle götürdüğüm avcılar Borusan servisi ilk test ve incelemelerde bir hortumda çatlak tespiti olup kasnak v kayısı ve hortumu değiştirdiler. 

Bunun akabinde bana motor zincirlerinde ses olduğunu ve arabamı kullanmaya devam edersem Motoruma zarar vereceğini söylediler. her iki servisin farklı bilgi vermesi sebebiyle aracımı teslim alarak ayrıldım şu an belkide bodrumda motora bakıp kasnak kayış değişsin diyen Bodrum Borusan'ın göremediği arıza sebebiyle aracıma zarar vermiş olabilirim bunu bilemiyoruz ama hala Borusan gibi bir servisin nasıl böyle farklı iki sonuçla bana döndüğünü anlamıyorum BMW' ye de Borusan'ada olan güvenimizi sarsıyorsunuz.

Cevaplar

BMW Logo BMW 03 Eylül 16:23

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler