BMW Tahrik Sürüş Uyarısı Ve Sonucunda Turbo Arızası

C.okan C.okan16 Eylül 13:38

BMW marka aracımı bir araç alırken standart beklenti olan kalite, Konfor, güvenlik ve müşteri memnuniyeti olduğu için tercih ettim, asla pişmanda değilim. 2017 model BMW 118i Pure model aracımı Teknik Oto ikinci elden henüz km si çok yeniyken nakit ödeyerek 2018 Ocak ayında satın aldım Trafiğe çıkış (ilk tescil) tarihi 09/01/2018. Şu anda 34 bin küsurda. Aracımın periyodik bakımlarının hepsini başından beri aksatmadan Teknik Oto servisinde yaptırdım, en son periyodik bakım olan 23,06,2020 tarihine kadar sorunsuz kullandım. 

Ancak bu tarihten sonra 14/07/2020 tarihinde şehirler arası yolda pek kullanmadığım dolayısıyla aracımı hiç zorlamadığıma inandığım, eh tabiri caizse ekmeğini suyunu da esirgemediğim güvenip teslim ettiğim Teknik Oto servisine bu sefer aracımın ekranında çıkan 'tahrik sürüş mümkün servise kontrol ettirin' uyarısı üzerine teslim ettim. Yetkili kişi aracı servise gönderdi ve sonucunda problem olmadığını ekranda çıkan bilginin bilgisayardan silindiği bazen benzindeki tortunun bile böyle sorunlar çıkarabileceği ancak tekrar aynı problemle karşılaşılırsa detaylı bir bakıma ihtiyaç olabileceği de uyarısı yapılarak ve herhangi bir ücret alınmadan tarafıma teslim edildi. 

Aracımı sorunsuz bir şekilde şehir içinde kullandım. Ancak bu bakımdan sonraki ilk şehirler arası çıkışım olan 11/08/2020 tarihinde yine aynı sorun nedeniyle tekrar Teknik Oto servisine aracımı getirmek zorunda kaldım. Bu sefer kötü bir sürprizle karşılaştım en kötü senaryo olan turbo arızası olduğu, değişiminin gerektiği 40.000 TL civarında değişim ücreti olduğu söylenince beynimden vurulmuşa döndüm, ancak bu sorunlar başladığından beri yanımda bana destek veren yetkili arkadaş inisiyatif kullanarak Almanya ile iyi niyet yazışması yaptığını ve cevap beklediğini bilgilendirmesiyle yüreğime biraz soğuk su serpildi. Sonuç Almanya’dan olumlu geldi ve aracımın turbosunun ücretsiz gönderileceği tarafıma müjdelendi. 

Pandemi salgının vurduğu her ortamdaki sorunlar beni de vurdu aracım yaklaşık 20 gün parça bekledi, kasko sigortam başka bir firmadan olduğu için ve bunun bir kaza sonucu olmadığından sebeple herhangi bir ikame araç verilmedi ve nihayet aracım 03/09/2020 tarihinde tarafıma teslim edildi. Kullanıcı hatası olmayan Almanya’dan kabul edilerek parçası ücretsiz gönderilen Turbo için 1850 TL işçilik ücretinin tarafıma masraf çıkarılması biraz ayıp oldu. Beklentim kullanıcı hatası olmayan, hiçbir bakımını atlamadığım aracımın bu problemi için benden bir ücret talep edilmemesiydi.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1.0/5

Cevaplar

profile-icon C.okan 3 hafta önce

Kalite standartları gereği anında bakılacaktır ilgilenilecektir mesajı geldi. Ama ne arayan var ne soran, doğal olarak olumlu veya olumsuz sonuçta yok...

BMW Logo BMW 16 Eylül 13:39

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Haydar 3 gün önce  

    C. Okan bey merhabalar süreç maliyet ve yaptırdığınız yer konusunda bilgilendirirseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

  • profile-icon Caner 4 gün önce  

    C. Okan Bey merhaba, Aynı arıza maalesef benim araçta da başıma geldi. Turbo da çatlak olduğu söylendi rica etsem nasıl bir yol izlediğinizi bana da söyler misiniz? Şimdiden teşekkürler

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler