Bmw Servis Ve Motor Sorunu

Mesut Mesut25 Mart 13:20

33 e** *2 plakalı ve 2016 model s1000rr motorun sahibiyim, ismim m***. Motorumda arızadan dolayı yaklaşık ağustostan aynı sebepten dolayı Borusan Mersin-Adana servisine götürüyorum, 5 defadır aynı arızadan dolayı, aynı zamanda bakımları da orada yapılmıştır, motorum 7500 devirde kesiciye giriyor ve mars geç basıyor çalışırken aynı zamanda arıza işareti bazen yanıyor bazen sönüyor. Aynı şekilde kontak açıp kapatınca kesiciye girme kesiliyor ve her şey normal oluyor ama geri tekrar arızayı yapıyor. Bu sebepten dolayı mağdurum yukarıdaki sebeplerden dolayı en son 05.03.2020’de motoru son olarak iki parçasının değişmesi gerektiğini söylediler ve değiştirin diye onayı verdim.

20.03.2020’de motoru teslim almaya gittim, ödemesini yaptım, motoru teslim aldım. Adana-Mersin Borusan servisinden çıkarken aynı arızayı geri yaptı ve tekrar servise döndüm yaklaşık 5 dakika. İçinde, arızanın aynı şekilde devam ettiğini ve motoru geri servise bıraktım, 24.03.2020 tarihinde bana servisten arandım bana telefondan arızanın sebebini bulamadık ve sebebinin ne olduğunu çözemedik dediler ya da beyin değişeceğini onunda olup olmayacağının garantisinin olmadığını söylediler ve bir an önce motoru geri teslim etmek gibi bir isteklerinin olduğunu hissettim.

Bir motorun beyni garantisi bittikten sonra değişmesi mi gerek ya da onun değiştirdikten sonra başka bir yerde arıza çıkmama ihtimali var mı? Sonuç olarak daha önce k*** ve h*** sahibiydim ve kaliteli motor yani hepimizin en iyisi bildiğimiz BMW s1000rr almak istedim yani hayallerimizin motorunu ve aldım. Bu sene benim sayemde 4 arkadaşımda s1000rr aldı ve Mersin'de herkes BMW motorun kalitesini görüyor ama arkadaşlarımda şu an bendeki bu sorun yüzünden akıllarında böyle bir sorun oldu. BMW 30.000 km gelince hatamı veriyor diye, hepimiz 60.0000 km k***, 35.000 km h*** kullandık ve hiç böyle bir sorun yaşamadık.

Arkadaşlarımda aynı şekilde ve su an onları da bir düşünce sardı ve satma isteği oldu. Arkadaşlarımın plakaları -33ad***3 - 33e***2 - 07ae***7 - kontrol edebilirsiniz ve anlarsınız durumun ciddiyetini en kısa sürede dönüş bekliyorum. Oysa ki yeni kasa s1000rr için hayal kuruyordum. Servis kalitesi yerlerde sürünen, müşteriyi umursamayan bir işletmeye nasıl güvenmemizi bekliyorsunuz. Konu ile ilgili acil dönüş beklemekteyim. Ayrıca bu yazılanları Şikayetvar.com’a ve CİMER’e da iletiyorum bilgileriniz. Aynı zamanda geniş bir motor çevresine sahibiyiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

BMW Logo BMW 25 Mart 13:21

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler