BMW Servis Bakımına Sorunsuz Verip Sorunlu Aldım Ve İlgisiz Bir Ortamdı

Mikail Mikail09 Ekim 13:42

Tekirdağ Çorlu Borusan Oto servisine aracımı genel araç bakımı için götürdüm motor sıvısı eksilttiğini ve turbo da çatlak olduğunu söylediler fiyat istedim bunların onarımı ne işlem gerekliyse yapılması için akşam mail atacaklarını söyleyip hiç ilgilenmediler ve aracın genel bakımını yapıldığını söyleyip aracı teslim ettiler.

Aldığımda içeride rahatsız edici bir ses olduğunu fark ettim ve motor da yüksek bir ses ( bakıma götürdüğümde bunlar yoktu ) bu durumu izah ettiğimde aracınız zaten sorunlu dediler sizin e dedim bu arızalar yoktu, bunlar olabilir sizin aracınızda zaten sorunlar var dediler çok memnuniyetsiz bir şekilde karşılanıp hiçbir bakım yapılmadan gönderildim. Getirirken bu sorun yoktu bakım yaptıktan sonra olduğunu söylememe rağmen aracıma bakmayıp ilgisizce gönderildim.

 Ve genel bakımında antifiriz motor soğutma suyunun da konulmadığını fark ettim tekrardan bunu bildirdiğimde siz müdahale etmediniz dendi normal genel bakımına 3.000 TL gibi ödeme yaptım faturası mevcut BMW yetkili servisinde genel bakımında bu ücretin içinde antifiriz konulmaz mı özel bunu bizim mi istememiz gerekiyor anlamış değilim.

 Kısaca aracımı sorunsuz getirip sorunlu aldım ekstra bir de ücret ödedim neye ödediğimi halada bilmiyorum çok ilgisiz ve memnuniyetsiz bir şekilde ağırlandım ve gönderildim BMW den çok ciddi bir şekilde soğuttu bu durum beni.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

BMW Logo BMW 09 Ekim 13:42

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler