17 Temmuz 2018
#10673059

BMW Satış Ve Servis Kalitesi

BMW her şey aracı satana kadar. Aracı satana kadar her türlü taklayı atıyorlar, sattıktan sonra ise alan takla atmaya başlıyor. 2014 yılı Ağustos ayında BMW 116ed 0 km araç aldım. Aracı satmaya çalışırken 60 bin km bakım paketi hediye diye abarttılar da abarttılar. Aracı Antalya Kosifler 'den aldım, ancak istediğim özellikteki araç İstanbul da varmış aracı oradan teslim almaya gittim. Dakika bir gol bir ayna ve ön kaputta çizikler var, plaka ve ruhsat çıktığı için geri dönemedim 0 km araç pasta cila yapıldı. İkinci bomba aracı yazın aldığım için silecekleri çalıştırma ihtiyacı olmamıştı silecekleri ilk çalıştırdığımda sürücü tarafı orta kısmı camı silmiyor, Antalya Kosifler 'e gittim araç 3000 km'yi geçtiği için sileceklerin garantisi bitti dediler hiç kullanmadığım silecekleri ücreti karşılığında değiştirdiler. Çok kısa zaman sonra silecekler yine aynı problemi yaptı taki kamyon taş fırlatıp ön camı kırana kadar böyle kullandım cam değişti problem gitti meğer cam eğriymiş o yüzden silmiyormuş. En bomba 60 bin bakımı için İzmir Özgörkey' e gittim şok oldum çünkü aracım 60 bin 5 km olmuş, kesinlikle abartı değil İzmir Kosifler 'de kaydım ve aracın müracaat tarihi ve km si yazılı 5 km geçtiği için bakım yapmadılar ve ücret istediler, BMW nin kuralları çok katıymış kabul edemezlermiş hiçbir şey yapamadım çıkıp gittim, Antalya Kosifler 'i aradım yine aynı cevabı aldım bir dahada bakım için BMW yetkili servislerine gitmedim bütün bakımları dışarıda yaptırdım. Aracım 175 bin km ye geldi bütün bakımları kendim dışarıda yaptırıyorum. Yedek parça ve servis ücretleri, servisten %50 daha ucuz ve çok iyi ustalar var. Son problem herkesin ve özellikle BMW nin de bildiği problem, stop lambalarında iki LED var bu ledler den parlak yananları önce sağ taraf sonra sol taraf gitti problem kronik hemen hemen bütün araçlarda var sanayideki çıraklara kadar herkes biliyor, stopları komple değiştirmekten başka çözümü de yok ama BMW bir şey yapmıyor. Kime nereye şikayet ederseniz edin değişen bir şey yok. Şimdi hemen ilgilenecekler gibi şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır en yakın sürede sizi arayacağız diyecekler ama hepsi bununla kalacak.

Recep Recep 24.905 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Recep23 Temmuz 2018

    İşte sizin oyununuz bu, evet aradılar kısa sürede gerçekten aradılar, Beyefendi sorununuzun çözümü ile ilgili sizi hangi servise yönlendirmemizi istersiniz diye sordular, bende en yakın servis olan Özgörkey dedim, tamam sizle iletişime geçecekler dediler günlerdir hala bekliyoruz bakalım bir gün ilgilenecekler inşallah.

  • BMW Temsilcisi17 Temmuz 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları