27 Ağustos
#12503450

BMW Satış Sonrası Destek Kötü

6 Ağustos'tan bu yana 21 gündür aracım bir yakıt hortumu değişecek diye bekliyor. Önce parça Türkiye'de yok dediler, Almanya'dan gelecek 2-3 hafta beklemelisiniz dediler, 2-3 haftalığına ikame araç veremeyiz dediler. Sonra Almanya'da da yokmuş dediler Eylül sonuna kadar beklemelisiniz dediler. Bu da yaklaşık 2 ay araçsız kalmam demek. Müşteri hizmetlerini defalarca aradım koskoca BMW markasına yakışmıyor, nasıl olur da BMW'nin ürün tedariğinden kaynaklanan bir gecikme yüzünden ikame araç veremezsiniz dedim. Onlarca defa müşteri hizmetleri, notunuzu aldım geri dönüş yapılacak dediler ama hiçbir geri dönüş yapılmadı.


Sürekli arıyorum aynı hikaye ve asla dönüş yok. Dünyanın en basit araba markasında bile bu kadar kötü bir satış sonrası destek görmedim ve duymadım. Müşteri şikayeti ve isteği umurlarında değil. Aracı sattıktan sonra işleri bitiyor. Servisler, periyodik bakımda şişirilmiş faturalardan başka hiçbir işe yaramıyorlar sanırım. Borusan Otomotiv'ede yazık, ya müşteri şikayetleri gerekli yerlere ulaşmıyor ya da BMW markasının hakkını veremiyorlar. Bu şikayetim kendilerine ulaşırsa yine müşteri hizmetleri size ulaşacaktır diye cevaplanacaktır ama adım gibi eminim yine hiçbir şey yapmayacaklardır.

Gokhan Gokhan 3.266 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gokhan09 Eylül

    Sayın BMW yetkilileri, bir ay süren mağduriyetim de hiçbir çözüm sunamadıkları gibi tamamen kendilerinden kaynaklı mağduriyetimden ötürü soruna sahip çıkıp ikame araç dahi vermediler. Türkiye'de ve Almanya'da yok dedikleri parçanın orijinali Amazon US'ten kendim satın aldım, gümrükleme süresi ile birlikte 10 günde parça elime ulaştı. Servise parçayı teslim edip değişimi sağladım ve aracımı teslim aldım. Bugüne kadar bütün servislerini Borusan yetkili servislerinde yaptıran biri olarak, böyle bir sorunda firma soruna sahip çıkmıyorsa, müşteri hizmetleri sürekli size geri dönüş yapılacaktır deyip dönülmüyorsa; ben neden bakımlarımı ve servis ihtiyacımı sizin yetkili servislerinize yaptırıyorum? Neden dışarıda yine orijinal parça ile daha ucuza yapmak varken size yaptırayım? Neden BMW markasını tercih edeyim? Ne yazık ki mantıklı hiçbir cevap bulamıyorum bu sorulara. Kusura bakmayın ama bu markanın hakkını veremiyorsunuz.

  • Gokhan27 Ağustos

    Defalarca kayıt altına alındı, telefon ile aramalarımın tamamı kayıt altında, hiçbirine geri dönüş yapılmadı. Açıkçası hiç ümidim yok.

  • BMW Temsilcisi27 Ağustos

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları